تغییر مکانیسم محافظت عصبی توسط ژن های خطر بیماری آلزایمر – ScienceDaily

[ad_1]

مغز یک مکانیسم دفاعی طبیعی در برابر بیماری آلزایمر دارد و محققان کالج پزشکی بیلور، بیمارستان کودکان تگزاس و موسسات همکار دریافته‌اند که انواع ژنتیکی در معرض خطر ابتلا به این بیماری مکانیسم دفاعی را مختل می‌کنند که می‌تواند منجر به تخریب عصبی شود. محققان همچنین در یک مدل وضعیت مگس میوه نشان داده اند که یک ماده شیمیایی به نام آگونیست ABCA1 می تواند تغییرات خاصی را در مکانیسم دفاعی مغز ترمیم کند.

این تیم شواهدی را کشف می‌کند که از گونه‌های فعال اکسیژن (ROS)، محصولات جانبی طبیعی متابولیسم سلولی مرتبط با التهاب و سایر فرآیندها، به عنوان بازیگران کلیدی در رویدادهایی که منجر به اختلال در مکانیسم محافظت عصبی می‌شوند، حمایت می‌کند. علاوه بر این، محققان دریافتند که ROS، همراه با آمیلوئید بتا، یک جزء اصلی در پلاک موجود در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر، توسعه این بیماری را در مدل‌های حیوانی تسریع می‌کند. به طور کلی، یافته‌ها دیدگاه مکانیکی جدیدی از عوامل دخیل در ایجاد بیماری آلزایمر ارائه می‌دهند و از این ایده حمایت می‌کنند که بسیاری از تغییرات در سطوح ژنتیکی و سایر سطوح سلولی باعث ایجاد این بیماری می‌شوند. مطالعه در ظاهر می شود اطلاعیه های آکادمی ملی علوم.

دکتر متیو مولتون، نویسنده اول، فوق دکترا می گوید: “کار قبلی دکتر لوسی لیو در آزمایشگاه دکتر هوگو بلن و همکارانش نشان داده است که دو نوع سلول مغز، سلول های عصبی و گلیا، با هم برای محافظت در برابر تخریب عصبی کار می کنند.” در مطالعه حاضر، ما با مدل‌هایی از مگس‌های میوه و پستانداران کار کردیم تا بررسی کنیم که آیا عوامل خطر ژنتیکی شناخته شده برای بیماری آلزایمر با اختلالات دفاعی مرتبط هستند یا خیر.

مکانیسم محافظت عصبی زمانی فعال می‌شود که نورون‌ها با سطوح بالایی از ROS مواجه می‌شوند، که نورون‌ها را تحریک می‌کند تا مقدار زیادی لیپید تولید کنند. سطوح ROS با افزایش سن، اشکال مختلف استرس یا به دلیل عوامل ژنتیکی افزایش می یابد. ترکیب ROS و لیپیدها، لیپیدهای پراکسید شده تولید می کند که سلامت سلول را مختل می کند. نورون ها سعی می کنند با ترشح این لیپیدها از آسیب جلوگیری کنند و آپولیپوپروتئین ها، پروتئین هایی که لیپیدها را حمل می کنند، آنها را به سلول های گلیا می برند. گلیا لیپیدها را در قطرات چربی ذخیره می کند و آنها را از محیط جدا می کند و در نتیجه از آسیب عصبی محافظت می کند.

در کار قبلی، محققان مکانیسم محافظت عصبی را با قوی‌ترین عامل خطر ژنتیکی بیماری آلزایمر، آپولیپوپروتئین APOE4، مرتبط کردند. بلن، پروفسور ژنتیک مولکولی و انسانی در Baylor می گوید: «ما دریافتیم که APOE4 عملاً قادر به انتقال لیپیدها به گلیا نیست، در حالی که دو شکل دیگر APOE، APOE2 و APOE3، انتقال را به طور مؤثر انجام می دهند. با APOE4، تجمع قطرات لیپید در گلیا به شدت کاهش می‌یابد و مکانیسم دفاعی از بین می‌رود. این تفاوت اساسی در عملکرد در APOE4 احتمالاً فرد را آماده می‌کند تا نسبت به اثرات مخرب ROS که با افزایش سن افزایش می‌یابد، مستعدتر شود.

مولتون گفت: «در کار حاضر، ما می‌خواستیم ژن‌هایی را شناسایی کنیم که برای تشکیل قطرات چربی حیاتی هستند، به‌ویژه ژن‌هایی که برای صادرات لیپیدها از نورون‌ها و واردات لیپیدها به گلیا ضروری هستند.» ما ژن‌هایی را بررسی کردیم که با APOE در نورون‌ها برای بیرون آوردن لیپیدها و همچنین در گلیا برای قرار دادن لیپیدها تعامل دارند. یکی از دلایلی که ما به این موضوع علاقه مند هستیم، تحقیقات انسانی است که نشان می دهد ژن های دخیل در واردات و صادرات لیپید در بیماری آلزایمر و سایر شرایط مرتبط نقش دارند.

این تیم در حال بررسی نقش این ژن های خطر آلزایمر در یک مدل مگس میوه است. این مدل به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در حضور یا عدم حضور ROS، اثر تخریب یک ژن خاص، چه در نورون‌ها یا گلیا، بر تشکیل قطرات چربی و همچنین در تخریب عصبی را تجسم کنند.

مولتون گفت: «در تمام مواردی که ROS وجود داشت و ما شاهد از دست دادن قطرات بودیم، ما همچنین شاهد تخریب عصبی بودیم، دوباره این واقعیت را تایید می‌کند که اختلالات در تشکیل قطرات گلیا می‌تواند منجر به آسیب عصبی شود.

با این رویکرد، تیم نشان داد که چندین ژن که مطالعات توالی ژنوم با خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط هستند، تشکیل قطرات چربی محافظ عصبی را مختل می‌کنند و مکانیزمی را ارائه می‌دهند که می‌تواند خطر مرتبط با این ژن‌ها را توضیح دهد.

علاوه بر این، با استفاده از مدل مگس میوه، مولتون و همکارانش آزمایش کردند که آیا آگونیست ABCA1 که قبلا نشان داده شده بود توانایی APOE4 برای انتقال لیپیدها را بازیابی می‌کند، می‌تواند به APOE4 اجازه دهد تا در شکل‌گیری قطرات چربی در گلیا در مدل مگس میوه، واسطه ایجاد کند یا خیر. بلن، رئیس بخش نوروژنتیک در موسسه تحقیقات عصبی جان و دان دانکن در کودکان تگزاس گفت: آگونیست ABCA1 تشکیل قطرات لیپید گلیال را در مدل مگس میوه APOE4 ترمیم کرد و یک مسیر درمانی بالقوه برای جلوگیری از سمیت عصبی ناشی از ROS را برجسته کرد.

محققان همچنین در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ROS ممکن است تأثیر آمیلوئید بتا بر این بیماری را تشدید کند. “ما مشاهده کردیم که ROS و آمیلوئید بتا با هم مرگ نورون ها را در مگس میوه افزایش می دهند و منجر به پلاک های بزرگتر و غنی از آمیلوئید بتا در مدل موش می شوند، که نشان می دهد ROS و آمیلوئید بتا ممکن است در واقع برهم کنش داشته باشند و به طور بالقوه بر پیشرفت بیماری تاثیر بگذارند.” مولتون گفت.

بلن گفت: “با افزایش سن، ROS در مغز افزایش می یابد. علاوه بر این، اگر جهش هایی وجود داشته باشد که مسیرهای قطرات را مختل کند، نورون ها می توانند به تجمع قطرات چربی حساس شوند و این می تواند راه را برای تخریب عصبی هموار کند.” یافته های ما از تحقیقات بیشتر در مورد ابزارهای امکان پذیر برای کاهش سطوح ROS در مغز به عنوان یک استراتژی برای به حداقل رساندن سهم کلیدی ROS در تخریب عصبی پشتیبانی می کند.

از دیگر شرکت کنندگان در این اثر می توان به اسکات باریش، ایشا رالهان، جینلان چانگ، لیندزی دی گودمن، جیک جی هارلند، پل کی. مارکوگلیز، یان او. جوهانسون و ماریا اس. یوانو اشاره کرد. نویسندگان به یک یا چند مؤسسه زیر وابسته هستند: کالج پزشکی بیلور، مؤسسه تحقیقات عصبی جان و دان دانکن در بیمارستان کودکان تگزاس، دانشگاه آلبرتا، مؤسسه علوم اعصاب و سلامت روان، آلبرتا و درمان عروق، Inc.

پشتیبانی از این کار توسط مؤسسه ملی بهداشت کودک و توسعه انسانی یونیس کندی شرایور از مؤسسه ملی بهداشت (NIH) جایزه شماره P50HD103555، جایزه NIH شماره U54HD083092، کمک مالی از کنسرسیوم تحقیقات و مراقبت آلزایمر تگزاس ارائه شده است. تحت شماره جایزه 2018 -497 05-11-II و از موسسه ملی سالمندی NIH، شماره جایزه R01498 AG073260. حمایت اضافی توسط بورسیه تحصیلی ژنتیک پزشکی (جایزه NIH T32 GM07526-41)، بورسیه تحصیلی و توسعه بورسیه (جایزه NIH T32501 NS043124-18)، کمک های مالی از موسسه تحقیقات بهداشت کانادا (MFE-61731) ارائه شد. و بنیاد قلب و سکته مغزی کانادا (جایزه شماره 170722.) علاوه بر این، حمایت آلبرتا سینرژیز در برنامه بیماری آلزایمر و اختلالات مرتبط (SynAD) که توسط آلزایمر هو آلبرتا و برنامه نواحی شمال غربی آن برای فردا و فردا تامین می شود، ارائه شده است. بنیاد بیمارستان دانشگاه، موسسه علوم اعصاب و سلامت روان در دانشگاه آلبرتا و موسسه پزشکی هوارد هیوز.

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir