در معدن برای جابجایی بعضی از اجسام نیاز به نیروی بسیار زیادی است که عملا توسط انسان امکان پذیر نیست . به همین دلیل از ماشین الات مخصوص معدن برای این کار استفاده میشوند مانند برخی جرثقیل ها

جرثقیل نوعی ماشین است که عموماً مجهز به طناب بالابر ، طناب سیم یا زنجیر و میخ است که هم برای بلند کردن و پایین آوردن مواد و هم برای حرکت افقی آنها قابل استفاده است. این ماده عمدتا برای بلند کردن وسایل سنگین و حمل آنها به جاهای دیگر استفاده می شود. این دستگاه از یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت مکانیکی و در نتیجه انتقال بارها فراتر از توانایی طبیعی انسان استفاده می کند. جرثقیل ها معمولاً در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه بار ، در صنعت ساخت و ساز برای جابجایی مواد و در صنعت تولید برای مونتاژ تجهیزات سنگین به کار می روند.

 

اولین دستگاه جرثقیل شناخته شده Shadouf بود ، وسیله ای برای بلند کردن آب که در بین النهرین باستان (عراق مدرن) اختراع شد و سپس در فناوری مصر باستان ظاهر شد. جرثقیل های ساختمانی بعداً در یونان باستان ظاهر شدند ، جایی که توسط مردان یا حیوانات (مانند الاغها) نیرو می گرفتند و برای ساخت ساختمان ها استفاده می شدند. جرثقیل های بزرگتر بعداً در امپراتوری روم توسعه یافتند ، و با استفاده از تردمیل های انسانی اجازه بلند شدن وزنه های سنگین تری را گرفتند. در قرون وسطی بالا ، جرثقیل های بندری برای بارگیری و تخلیه کشتی ها و کمک به ساخت آنها معرفی شدند – برخی برای استحکام و ثبات بیشتر در برج های سنگی ساخته شدند. اولین جرثقیل ها از چوب ساخته می شدند ، اما چدن ، آهن و فولاد با ظهور انقلاب صنعتی این کار را انجام دادند

 

برای قرنهای متمادی ، قدرت از طریق اعمال جسمی مردان یا حیوانات تأمین می شد ، اگرچه بالابرهای موجود در آسیاب های آبی و آسیاب های بادی می توانند توسط نیروی طبیعی مهار شده هدایت شوند. اولین نیروی مکانیکی توسط موتورهای بخار تأمین می شود ، اولین جرثقیل بخار در قرن 18 یا 19 وارد کشور شد ، و بسیاری از آنها تا اواخر قرن 20 همچنان مورد استفاده قرار گرفتند. [1] جرثقیل های مدرن معمولاً از موتورهای احتراق داخلی یا موتورهای الکتریکی و سیستم های هیدرولیکی استفاده می کنند تا توانایی بالابری بیش از آنچه قبلاً امکان پذیر بود را فراهم کنند ، اگرچه جرثقیل های دستی همچنان استفاده می شوند که تأمین نیرو غیر اقتصادی باشد.

 

جرثقیل ها در اشکال بسیار متنوعی وجود دارند که هرکدام متناسب با کاربرد خاصی هستند. اندازه ها از کوچکترین جرثقیل های لبه ای استفاده شده در داخل کارگاه ها تا بلندترین جرثقیل های برج ، که برای ساخت ساختمان های بلند استفاده می شود. از مینی جرثقیل ها برای ساخت ساختمان های بلند نیز استفاده می شود تا با رسیدن به فضاهای تنگ ، ساخت و سازها را تسهیل کند. سرانجام ، می توان جرثقیل های شناور بزرگتری را یافت که معمولاً برای ساخت سکوهای نفتی و نجات کشتی های غرق شده استفاده می شود.

 

برخی از دستگاه های بالابر با تعریف فوق العاده جرثقیل سازگار نیستند ، اما به طور کلی به عنوان جرثقیل شناخته می شوند ، مانند جرثقیل های استاکر و جرثقیل های لودر.