نوسانات ارزش برگه در ماه‌های قبل , منجر ارتقا ارزش درخواست کتاب از ایبوک رالی شده‌است . سال پیش ارتقا بها صفحه با سرعت پیش میرفت تا دولت با تزریق برگه با ارز مدنی , تا حدی موقعیت صنعت تکثیر و بقیه صنعت های متعلق به ورقه را در دست گرفتن کرد , ولی با رکودی که بعداز کرونا یقه چاپخانه‌داران , ناشران و کتابفروشان را گرفته , ارزش و دسترسی‌پذیری درخواست کتاب در چه وضعیتی قرار گرفته است؟
در نشستی که بیستم اردیبهشت ماه ۹۹ اسحاق جهانگیری , نائب رئیس نخستین رئیس‌جمهور با عده ای از اصحاب فرهنگ و تمدن و هنر داشت , به مورد پرداخت یارانه حوزه تکثیر و مطبوعات اشاره نمود و با تأکید بر این‌که دولت همت می نماید یارانه این حوزه را با وجود محدودیت دارایی سال ۹۹ به میزان ۷۰ تا ۸۰ درصد پرداخت نماید , اعلام کرد : بانک مرکزی هم ارز مایحتاج واردات ورقه مطبوعات و ناشران را برای سال ۹۹ تأمین خواهد کرد .

کمبود درخواست کتاب , معاش نشر دهنده را زیرورو مینماید

همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ چه تأثیری بر درخواست کتاب و دسترس‌پذیری آن داشت؟ آیا ناشران می توانند نیازهای کارشان را فراهم کنند؟ پروین صدقیان , مدیریت سایت درخواست کتاب ایبوک رالی در رابطه تغییر و تحول بها و میزان دسترس‌پذیری برگه از اسفند تا آخرها اردیبهشت ماه به خبر نگار ایرناپلاس اعلام کرد : برای درخواست کتاب از چاپ کننده , صفحه زمینه اساسی و حیاتی‌ترین عنصر است , در سود بالا رفتن و تحت وارد شدن ارزش صفحه یا این که دسترس‌پذیر بودن آن , یک عنصر دارای اهمیت برای ناشری است که حرفه‌ای فعالیت میکند , تمام سرمایه معاش و کاری خویش را بر تکثیر کتاب نهاده است و از این طرز معاش میکند . سال قبل در ماه‌هایی بها صفحه خیلی بالا رفت , همگی تعجب کردند که چرا این پیش آمده است؟ دست سودجوها در عمل بود و مسئولان فکری کردند و تصمیم گرفتند سوبسیدی برای این حوزه در لحاظ بگیرند .
به گفته رئیس سایت درخواست کتاب ایبوک رالی , مسئولان با تعاملاتی که انجام دادند , قبلا توانسته بودند ارزش ورقه را در‌حد متعارفی نگه دارا‌هستند , وی خاطر نشان نمود : ولی همین بها نیز برای ناشران دوچندان بود , ولی توانستیم با نام‌نویسی در تعاونی , به میزان ما یحتاج ورقه تهیه و تنظیم کنیم . با تزریق صفحه مدنی ما یحتاج ناشران , بها صفحه در بازار آزاد نیز تعدیل شد . ناشران استارت به فعالیت کردند و ارزش کتاب اما به دلیل هزینه‌های دیگر بالا رفت البته به حد متعادل رسید .

برگزار نشدن نمایشگاه کتاب و کاهش درخواست کتاب

صدقیان که مدیر هیئت مدیره انجمن زنان منتشر کننده هم است , با اعلام این که در اسفند قبل گشوده نیز درخواست کتاب بالا رفت , توضیح اعطا کرد : با وجود اعلام همه‌گیری کرونا هنوز معین فقدان نمایشگاه کتاب درخواست کتاب برگزار خواهد شد یا این که خیر , به همین جهت بها برگه در گیر نوسانات بالاگرفت . برگزار نشدن نمایشگاه کتاب به ناشران خیلی ضربه زد . بعد از آن که معلوم شد نمایشگاه برگزار نمی شود , ارزش صفحه مقداری کاهش یافت .
به گفته این نشر دهنده , موقعیت ارزش و دسترسی به برگه می بایست از اولویت‌های مسئولان باشد و همین حد صفحه یا این که بیشتر را با سوبسید در اختیار ناشران قرار دهند . وی خاطر نشان کرد : کوچک‌ترین تغییر‌و تحول درخواست کتاب , ارزش کتاب را بالا میبرد . بقیه هزینه‌ها نیز که ارتقا پیدا نموده است , ما ۳۰ درصد ارتقاء ارزش در هزینه‌های پرسنل و هزینه‌های جانبی داشتیم که موجب بالا رفتن هزینه کتاب می شود .

مردمان تنها در توان ضرورت درخواست خرید کتاب می دهند

یک‌سری سالی میگردد که کتاب تقریباً در سبد خانواده‌ها جایگاهی ندارد . سبک درخواست خرید کتاب با سال‌های قبل تغییر تحول متعددی نموده است . به گفته صدقیان مردمان صرفا در ضرورت برای اهدافی نظیر علم آموزی و فعالیت کتاب میخرند . وی اذعان کرد : این را به مسئولان پیمان میدهم , هرچه بها کتاب فراتر برود , تراز فرهنگ وتمدن مردمان پایین‌تر میاید و هیچ‌چیز نمی‌تواند این را جبران نماید , یعنی بالا رفتن بها کتاب به معنای ذیل وارد شدن مرحله تمدن جامعه است .
وی با اشاره به گروه‌هایی که به انتشار کتاب بقیه نشرها –قاچاق کتاب – می پردازند و از این شیوه سود نیکی به دست می آورند , بیان کرد : بعضی سودجوها در حوزه کتاب که بر گرده ناشران دیگر سوار شده‌اند , کتاب‌های پرفروش را پیدا می کنند , بها بالا و تخفیف بسیار برای آن در حیث میگیرند , یعنی به‌نوعی رمز خواننده , کلاه میگذارند . این سردرگمی که در میان ناشران , مخاطبان و همگی دست‌اندرکاران به‌وجود آمده است , حتماً حاصل نیکی نخواهد داشت .
به گفته رئیس سایت درخواست کتاب ایبوک رالی با این که کتاب‌های نیکی در‌این روز ها نشر داده شده , البته تیراژ ذیل آن ها نشان دهنده آمار تحت مطالعه در میهن است . وی افزود : بایستی مسئولان بدانند بها ورقه