دلایل روند رو به رشد مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر

[ad_1]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،

علی‌اکبر حق‌دوست اپیدمیولوژیست بیماری‌های عفونی گفت: در روزهای اخیر میزان مراجعات سرپایی افزایش داشته و در تعداد افراد بستری مبتلا به کرونا که خطرناک هستد نداشته ایم و تست های سرپایی ها و بیماریابی سبک انجام شده است. 

حق‌دوست گفت: ویروس در حال چرخش در جامعه است، همچنان وجود دارد و نشان میدهد ویروس با زیرکی در همه جا با قابلیت سرایت بالا وجود دارد.

او افزود: عادی شدن رفتارها و سست شدن اجرای پروتکل ها اجازه حضور بیشتر ویروس را می دهد. هیچ تصمینی هم برای افزایش مبتلایان نیست. به دلیل اینکه سرعت افزایش تصاعدی است امکان ورود موچ دوم ویروس وجود دارد.

او گفت: اکنون ویروس به دلیل سست شدن اجرای پروتکل ها و رعایت نکردن فاصله گذاری های اجتماعی آمار رو به افزایش است که در صورت رعایت نکردن موارد بهداشتی عوارض خطرناک و سنگین کشنده دور از انتظار نیست.

تمام عواملی که در جامعه تغییر کرده، تغییر رفتارها، استفاده از حمل و نقل عمومی و مترو، بازگشایی اماکن و مراکز خرید در میزان افزایش ابتلا تاثیر گذاشته است.

او گفت: ممکن است تا ده روز آینده شرایط سخت تر شود بنابراین به مردم توصیه می شود کمتر بیرون بروند و از کسبه نیز درخواست می شود پروتکل های بهداشتی را برای سلامت مردم و جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر رعایت کنند.

عادی سازی شرایط کرونا موجب افزایش میزان ابتلا می شود، سفر موجب تغییر رفتارها شده و مردم عادی تر با موضوع برخورد می کنند.

علی‌اکبر حق‌دوست اپیدمیولوژیست بیماری‌های عفونی در ادامه گفت: ادامه آزادسازی ها باید با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد چراکه کرونا ویروس عجیبی است و به گونه ای درحال بازی با مردم است.این ویروس به دلیل ناشناخته بودن کامل میزان ابتلا به آن در از یک استان به استان دیگر و شهر به شهر متفاوت است و عوارض بیماری در ارگان های مختلف ظاهر می شود.

او افزود: بخش های بیمارستانی تحت کنترل است و ظرفیت تخت های بخش های آی سی یو نیز بیش از زمان معمول است.

او افزود:  رعایت بهداشت فردی، ماسک زدن در اتوبوس و جاهای عمومی همچنان توصیه می شود و اینکه در فصل سرد آینده دچار پیک جدیدی از بیماری کرونا شویم بعید نیست اما سطح ایمنی کشور مهم است.

پیش بینی آینده کرونا مبهم است اما ورود ویروس به بدن افراد سالمند و افراد پرخطر و دارای بیماری های زمینه ای مهم است بنابراین توصیه می شود نزدیک شدن به افراد سالمند و پرخطر را محدود کنیم.

ویروس کرونا را فراموش شده فرض نکنیم. ویروس وجود دارد  و خطر بالقوه دارد. باید توصیه های بهداشتی را جدی بگیریم و خطر را درکنار خود لمس کنیم.

او افزود: اگر بیماری نیاز به درمان دارد در مراجعه به بیمارستان تعلل نکند چراکه تاخیر در درمان بیماری نتایج را سخت تر خواهد کرد.

[ad_2]

Source link