بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

لمینت دندان در دو نوع کلی لمینت کامپوزیتی و سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرند که هر یک شرایط خاص خود را دارند. استفاده هر یک از این نوع لمینت ها بسته به نظر دندانپزشک داشته و هزینه و نحوه درمان متفاوتی دارند. در ادامه به معرفی این لمینت ها پرداخته و بهترین نوع لمینت را به شما معرفی خواهیم کرد.

لمینت دندانی چیست؟

لمینت به صورت پوسته ای نازک از جنس کامپوزیت یا سرامیک بوده که بر روی مینای دندان قرار گرفته و رفع نقص های احتمالی اعم از شکستگی ها، بدرنگی ها و اصلاح طول تاج دندان ها را با آن انجام می دهند. با استفاده از لمینت های دندانی ظاهر دندان اطلاح شده و زیبایی برای دندان ها فراهم می شود. از این رو درمان لمینت های دندانی یکی از مهم ترین روش های درمانی در طراحی لبخند محسوب می شود. اتصال لمینت به دندان با استفاده از چسب مخصوص انجام شده و این فرایندی تخصصی است. علاوه بر نقش لمینت ها در دندانپزشکی زیبایی، لمینت کارایی محافظت از دندان ها را نیز دارد.

اما لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی؟!!

برای آن که بدانیم کدام یک از لمینت ها برای درمان بهتر است، بایستی به معرفی آن ها و شرایط هر کدام بپردازیم. لمینت های کامپوزیتی و سرامیکی از لحاظ جنس، جنسی کاملا متفاوت دارند. ولی در زمان درمان یکی از مهم ترین تفاوت های بین این دو، نیاز به تراش بیشتر مینای دندان، در لمینت های سرامیکی است. این در حالی است که میزان تراش دندان در لمینت کامپوزیتی کمتر است. با این وجود زیبایی و استحکام لمینت سرامیکی بالاتر از نوع کامپوزیتی است و لمینت های سرامیکی دوام بیشتری دارند.

از لحاظ قیمت، هزینه مورد نیاز برای لمینت سرامیکی به مراتب بالاتر است، اما زیبایی و استحکام بالاتر این نوع لمینت ها بسیار ممتاز است.  

با انتخاب بهترین لمینت دندان برای خد لبخندی زیبا و متناسب را به ارمغان آورید.

موارد استفاده از لمینت دندان

لمینت ها علاوه بر نقشی که در زیبایی افراد دارند، می توانند نقش ترمیمی نیز داشته باشند. دندان هایی که شدیدا دچار تغییر رنگ شده اند و به روش های مرسوم نظیر سفید کردن دندان ها نمی توان به حالت عادی برگرداند، بایستی با استفاده از لمینت های دندانی به شکل مناسب زیبا ساخت. تغییر رنگ دندان ها می تواند ناشی از نزدن مسواک یا مصرف سیگار و … باشد. حتی در برخی از درمان های دندانپزشکی تغییر رنگ دندان ها رخ می دهد، نظیر درمان ریشه دندان که تغییر رنگ امری غیر عادی نمی باشد.

موارد استفاده از لمینت های دندانی بدین شرح هستند:

  • اصلاح رنگ دندان ها در تغییر رنگ های شدید
  • جبران شکستگی های دندانی
  • اصلاح ارتفاع تاج دندان
  • ردیف شدن و از بین بردن فواصل بین دندانی

بهترین لمینت دندان

مارک های معتبری در زمینه لمینت های دندانی فعالیت می نمایند، داشتن هماهنگی با دندان های طبیعی و ظاهری زیبا و استحکام بالا از مواردی است که در ساخت برندهای مطرح لحاظ می شود. از برندهای مطرح در زمینه لمینت دندان می توان به برند ایمکس EMAX، ونیر لمینت MAX، برند داوینچی و سرک، دوراتین و … اشاره نمود. برندهای متنوعی در بازار وجود دارند که کیفیت و هزینه متفاوتی دارند. تنها با رجوع به یک مرکز دندانپزشکی معتبر می توانید از بهترین برندها برای لمینت دندان استفاده نمایید.

قیمت لمینت دندان

از لحاظ قیمتی، هزینه لمینت بر مبنای تعداد واحد بکار رفته برای بیمار تعیین می شود. با این وجود قیمت لمینت دندان در ایران با توجه به قیمت ارز، بسیار پایین می باشد. از این رو در زمینه لمینت های دندانی، سالانه تعداد بسیار زیادی از افراد به ایران سفار کرده و اقدام به این درمان دندانپزشکی می نمایند. از لحاظ هزینه، هزینه لمینت های سرامیکی به مراتب بالاتر از لمینت کامپوزیتی نیز می باشد.

تعیین آن که از نوع کاپوزیتی یا سرامیکی برای لمینت های دندانی استفاده شود، بسته به میزان هزینه ای است که شما می خواهید صرف نمایید. با این وجود باز هم در انتخاب نوع لمینت، نظر دندانپزشک مقدم است. بنابراین با انتخاب یک دندانپزشک مجرب در زمینه زیبایی دندان که روش های درمانی لمینت های دندانی را به خوبی انجام می دهد، با خیال آسوده اقدام به درمان لمینت برای دندان های خود نمایید.

منبع:کلینیک دندانپزشکی سیب سفید

منبع:کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

منبع:کلینیک دندانپزشکی دکتر گرشاسب