نرخ قالیشویی

نرخ قالیشویی

 

 

در سال گذشته به دلیل همه گیری ویروس کرونا، چالش های زیادی در مراکز قالیشویی رخ داد و همین مورد باعث شد تا نوسان های مختلفی در قیمت ها بوجود بیاید. این موضوع تا حد زیادی مشتریان را در مورد نرخ قالی شویی دچار سردرگمی نمود . در واقع این موضوع بیشتر به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، حفظ سلامت نیروی انسانی و امثال آن بود که تا حدی برای مشتریان و البته قالیشویی های مشکل آفرین شد. با این وجود اتحادیه قالیشویی ها در سال جاری تعرفه ای ثابت ارائه داده است که می بایست کلیه مراکز از آن تبعیت نمایند. این نرخ ها توسط فاکتور های مختلفی تعیین می شود که هر کدام از آنها در طی پروسه ی شستشو تاثیر دارند . ما در ادامه قصد داریم در مورد نرخ قالی شویی سال جاری و البته عوامل موثر بر آن، با شما صحبت کنیم . لذا اگر در مورد قیمت ها دچار سردرگمی شده اید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی نمایید. 

متراژ فرش

 

اولین مورد در رابطه با نرخ قالی شویی ، شیوه ی ارائه قیمت ها است . در ایران تعرفه های ارائه شده برای فرش ها بر اساس متر مربع ارائه می شود . برای مثال در سال 1400 نرخ قالی شویی برای تمیز کردن هر متر مربع از فرش ماشینی معمولی ، از 11 هزار تومان در تهران شروع می شود . البته این نرخ برای شهر ها و منطقه های مختلف می تواند تغییراتی را داشته باشد اما در همه جا بر اساس متر مربع ارائه می شود . برای اینکه بتوانید رقم دقیق را بدست آورید باید این عدد را در مساحت فرش خود ضرب کنید . برای مثال هزینه شستشوی یک فرش ماشینی 3*4 در سال جاری حدود 132 هزار تومان است . 

نوع فرش

 

فاکتور دیگری که بر روی نرخ قالی شویی تاثیر می گذارد ، نوع فرش انتخابی شما می باشد . از آن جایی که حساسیت فرش ها نسبت به مواد شوینده ، متفاوت است ، لذا باید شیوه های شستشو را متناسب با نوع فرش تغییر داد که همین مورد هم قیمت را عوض می کند . عموماً قیمت شستشوی فرش های فانتزی، ماشینی معمولی و اکلیلی در یک رنج قرار دارد. این سه دارای کمترین قیمت های شستشو هستند . بعد از آن گلیم فرش ها و بعد فرش های دستباف در رده های بالاتر هستند که  قیمت شستشو آنها بیشتر از چند مورد قبلی می باشد . در نظر داشته باشید که صرفاً نوع فرش قیمت را تغییر می دهد و رنگ فرش نمی تواند تاثیری بر روی نرخ قالی شویی داشته باشد . 

تجهیزات شستشو 

 

قالی شویی ها دارای تجهیزات مختلفی هستند که از آنها برای تمیز کردن فرش های مشتریان استفاده می شود . برخی از قالی شویی ها هنوز هم از شیوه ی شستشوی دستی برای تمیز کردن فرش ها استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود تا هزینه ی نیروی انسانی آنها افزایش و سرعت عملشان کاهش پیدا کند. بدین جهت نرخ قالی شویی چنین مراکزی بیشتر از سایرین است . برخی دیگر از مراکز دارای چند مدل دستگاه هستند که باعث می شود تا شیوه ی شستشوی آنها نیمه اتوماتیک باشد . این مورد فاکتوری است که تا حدودی قیمت  و زمان را کاهش داده است. قالیشویی های تمام اتوماتیک دسته ای دیگر از این مراکز هستند . آنها دارای بالاترین کیفیت و سرعت هستند و به دلیل کم بودن نیروی انسانی، هزینه هایش کاهش پیدا کرده است . این مراکز دارای بالاترین کیفیت و کمترین نرخ قالی شویی هستند و این عاملی بوده که آن را متمایز نموده است . 

جمع بندی

 

بدونش ک شما هم تا به این لحظه دریافته اید که چه مواردی بر روی نرخ قالی شویی تاثیری دارد. بر این اساس چنانچه شما فرش های ماشینی خود را به یک مرکز تمام اتوماتیک واگذار نمایید، می توانید مشمول کمترین نرخ قالی شویی شوید . قالیشویی ملکه یکی از معتبرترین مراکزی است که دقیقاً مطابق با تعرفه های اتحادیه کار می کند. چنانچه شما هم تمایل دارید تا از تعرفه های مناسب این مرکز برخوردار شوید، می توانید فرش های خود را به آنها واگذار نمایید.