چانگان cs35 در مقابل ام وی ام x22

هشت آپلود
در تمام دنیا و ایران روز به روز بر طرفداران خودروهای کراس اوور یا همان شاسی بلندها افزوده شده که فکر می‌کنید در این بین کدام کشور زمین و آسمان را به هم دوخته تا محصولاتش را به دنیا عرضه کند؟ بله چین. چشم بادومی‌های چینی در تمام عرصه‌ها با هر ترفندی که شده خود را جا می‌دهند و در عرصه خودروسازی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. دو مدل از خودروهای چینی که قرار است در این مطلب با آن‌ها آشنا شویم، ام وی ام X22 و چانگان CS35 است. همراه ما بمانید تا ببینیم این دو چه ویژگی‌هایی دارند.

معرفی دو خودرو
اغلب نسخه‌های چانگان که در ایران می‌بینیم توسط سایپا مونتاژ شده‌اند. در واقع قیمت بالا و غیر منطقی این خودرو به همراه کمبود قطعات یدکی آن موجب شد تا سایپا در سال 95 آن را مونتاژ و به بازار عرضه کند. چهره جذاب ام وی ام نیز عامل موفقیت آن در ایران بود. این زیباروی پر عشوه نیز از سال 95 ویزای حضور در ایران را گرفت و امروزه این خودرو در تیپ‌های اسپرت، اکسلنت، اسپرت اکسلنت و لاکچری بازار را به دست گرفته‌اند.

مقایسه طراحی دو خودرو
هشت آپلود
هر چند الهام یا تقلید از محصولات کره‌ای در ظاهر چانگان دیده می‌شود اما طراحی بیرونی خوبی داشته و صورت جذابش مردم را به سمت خود می‌کشاند. بر عکس ظاهر شاسی بلندی که دارد متاسفانه کابینی کوچک و ساخته شده از مواد بی کیفیت در این خودرو مشاهده خواهید کرد.
اما ام وی ام ظاهری با شکوه‌تر از چانگان دارد، به حدی که بسیاری از مردم را شیفته چراغ‌های زیبا، جلو پنجره جذاب و خطوط برجسته خود کرده است. این خودرو جزء کراس اوورهای کوچک به حساب آمده و تفاوت چندانی با هاچ پک 315 ندارد. ظاهر کابین ام وی ام شاید از خودروهای داخلی بهتر باشد اما مانند چانگان از مواد بی‌کیفیتی ساخته شده و چنگی به دل نمی‌زند.

مقایسه فنی دو خودرو
به بخش فنی کراس اوورها که می‌رسیم بیشتر از تفاوت، شباهت می‌بینیم. این دو خودرو نیز در صف رقیب‌های چینی قرار داشته که در بسیاری از زوایا به هم نزدیک‌اند. چانگان نیز دارای موتوری با پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه و 1598 سی سی حجم بوده که قادر است 122 اسب بخار قدرت را در 6 هزار دور در دقیقه و 160 نیوتن متر گشتاور را در 4 هزار دور در دقیقه تولید کند. چانگان قادر به طی مسافت 180 کیلومتری در هر ساعت بوده و در هر کیلومتر 2/7 لیتر بنزین مصرف می‌کند.
ام وی امX22 نیز موتوری با پیشرانه 4 سیلندر 16 سوپاپه داشته که 1497 سی سی حجم داشته که قادر است 105 اسب بخار قدرت را در 6 هزار دور در دقیقه 135 نیوتن متر گشتاور را در 2750 دور در دقیقه تولید کند. با کمک گیربکس 4 سرعته این خودرو می‌توان تا 160 کیلومتر سرعت در ساعت را تجربه کرد.

مقایسه تجهیزات و امکانات دو خودرو
هشت آپلود
شاید بتوان در این بخش چانگان را پیروز میدان دانست؛ چراکه از امکانات بهتری برخوردار است. چانگان مجهز به سیستم‌های ترمز دیسکی در جلو و عقب، TCS، EPS، EBD، ABS و HBA، کیسه‌های هوای سرنشینان جلو و جانبی و کمربندهای پیش کشنده است. امکاناتی مانند سنسور پارک دنده عقب، هشدار دهنده کمربند ایمنی ، دکمه‌های تنظیم روی فرمان و کروز کنترل به راننده کمک می‌کنند تا بهتر کنترل خودرو را در دست بگیرد. سرنشینان با کمک چراغ مطالعه، سیستم تهویه مطبوع، سانروف و صندلی‌های چرمی از اوقات خوبی در این خودرو بهره مند خواهند شد. چراغ‌های هالوژن جلو و چراغ مه شکن عقب نیز از امکانات سیستم روشنایی این خودرو هستند.
ترمز دیسکی در هر چهار چرخ،EBD و ABS سیستم ترمز ام وی ام را تشکیل می‌دهند. با کمک مانیتور 8 اینچی ام وی ام نیز دوربین عقب را فعال کرده و با سنسور پارک عقب و کروز کنترل می‌توان به راحتی خودروی خود را کنترل و پارک کرد. روکش چرمی صندلی‌ها و سانروف نیز از جمله امکانات رفاهی این خودرو به حساب می‌آیند. سرنشینان ام وی ام X22 با کمک تهویه اتوماتیک لحظات خوبی در خودرو خواهند داشت. آینه‌های این خودرو نیز مانند اغلب کراس اوورها از نوع برقی هستند.
هشت آپلود

کلام آخر
خودروهای چینی به ویژه کراس اوورها این روزها مثل مور و ملخ در خیابان های ایران وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی های مشابهی هستند. در این بین ام وی ام X22 و چانگان Cs35 دو نمونه از این محصولات چینی هستند که از بازار رقابتی مشابهی نیز برخورداند. اینکه کدام یکی بیشتر به دردتان می خورد به خود شما بستگی دارد اما باید این را بدانید که این دو تفاوت خاص و چندانی با هم ندارند، هرچند امکانات و تجهیزات چانگان کمی بیشتر از ام وی ام است. البته قیمت چانگان cs35 نیز اندکی گرانتر از ام وی ام x22 است و خیلی موضوع مهمی به حساب نمی‌آید. به هر حال اگر به دنبال خودرویی در این رده قیمت هستیدهر دو خودرو گزینه های مناسبی برای خرید هستند.