مسیر بیشترین مقاومت: لهستان منجر شرق اروپا به ورطه
ژانویه 2, 1990

در طول فصل از آن اولین گل در آغاز این دهه Halina Bortnowska یکی از مهمترین نظریه پردازان لهستانی همبستگی مشخص جنبش به عنوان یک بیان از کشور “ذهنیت” است که توسط او در ادامه به توضیح او به معنای لهستان تجدید ظرفیت برای اقدام “به عنوان موضوع به جای شی از تاریخ آن است.” تمایز بود حاصلخیز یکی — و شاید خاطره انگیز ترین در صرفا دستوری سطح. تقریبا به طور مداوم به مدت دو قرن گذشته و قطعا در طول دو نسل لهستان غم انگیز wedged به عنوان آن را بین آلمان و روسیه دیناموهای شده بود مجبور به دریافت اقدامات افراد دیگر جملات به ندرت اجازه برای شروع هر یک از خود او. چیزهایی که انجام می شود به او نه با او. اگر شروع در سال 1980 در لهستان بهبود او ذهنیت آن را دقیقا از طریق بینی همبستگی — از طریق شگفت آور تحول ساخته شده است که 10 میلیون مؤثری اشیاء شروع صعودی به عنوان یکی خواستار چنین به حساب گرفته شود در واقع به آنهایی که انجام حسابداری.

که دستوری فرمول به نوبه خود کمک می کند تا برای روشن شدن آنچه به طور کلی Jaruzelski و همکارانش بودند تا با اعمال حکومت نظامی در دسامبر 1981 — آنها در تلاش بودند به نوبه خود از همه کسانی که مزاحم renascent افراد به خوب کمی اشیاء یک بار دیگر فقط خیلی منفعل آجر آماده برای سلتنج پشت به دیوار. درام بسیار لهستانی تاریخچه در طول دهه آمد به اقامت در مسابقه بین این دو مخالف جاه طلبی: رژیم سرکوب بی امان و جامعه مدنی را خیره مقاومت است. به درجات مختلف شتاب-تا نسخه از این درام شده اند در حال وقوع در سراسر شرق اروپا چند ماه گذشته ، اگر من را انتخاب کنید به تمرکز بر لهستان در این سخنان آن است که در بخشی از آنجا که من می دانم لهستان و در بخشی به دلیل لهستان است که در مقابل منجر به کشورهای دیگر در مواجهه با شرایط دشوار و گیج کننده ironies از پیروزی ، و در واقع این یکی از گیج کننده ترین ironies از جامعه لهستانی اخیر پیروزی که پیروزی در حال حاضر ممکن است باز بر روی یک جدید عمل بمباران اتمی جدید شئ.

در حالی که همبستگیخود گل بود قطعا برابری طلب پدیده — نام آن ها شنود گذاشته به یک قرن مخزن سوسیالیستی شعارهای اصلاح آن را به عنوان خود خواستار در واقعیت است که آن را ساخته شده املاک — همبستگی پدید آمده است که از نیمه دهه از سرکوب بسیار کمتر فداکارانه بسیار کمتر communitarian خیلی بیشتر فردگرا خیلی بیشتر در بنده به عاشقانه از بازار آزاد است.

در بخشی از این تحول یکی از نومیدی — وضعیت اقتصادی در حال حاضر وخیم در آغاز این دهه رندر شده است بیشتر از همه خطر ناک توسط بیچاره فلج چند سال گذشته است. Zloty است که کاهش در ارزش کشور نشسته و آماده و در آستانه وحشتناک تورم. چیزی شدید به وضوح باید انجام شود و کلاسیک کمونیسم مرکزی برنامه ریزی آن را به عنوان تمرین شده است در همه جا در اروپا بیش از 40 سال گذشته است ثابت خود را کاملا ناتوان از مواجه با چالش; آن را ناشی از چالش; مدل های قدیمی است و بدیهی است که ورشکسته شده است. در ضمن همبستگی را زمانی سوسیالیستی نظریه پردازان دیگر احساس می کنید که آنها می توانید استطاعت به آزمایش با چنین روش های اثبات نشده به عنوان کارگر خود مدیریت و یا غیر متمرکز جامعه کنترل. بارها و بارها آنها گرفته ایم به توضیح میدهد که چگونه آنها احساس می کنند که با یک سیستم که تست شده و ثابت شده است که باز رایگان بازار.

به عنوان یک نتیجه جالب اینجاست که همبستگی رهبران در مورد به راه اندازی این کشور به شاید بیشتر دلخراش اقتصاد کلان آزمایش تا کنون اقدام توسط هر کسی — تقریبا فوری فروشی شوک انتقال از یک مرکز اقتصاد برنامه ریزی شده به شدت باز بازار است. حتی خوشبین هستند و پیش بینی حداقل لحظه ای دررفتگی به صورت رو به بالا از 30 درصد از این کشور به نیروی کار به عنوان ناکارآمد هنگامی که یارانه صنعتی عظیم مجبور به تعطیل: خوش اصرار دارند که بسیاری از کسانی که به طور ناگهانی بیکار را به سرعت پیدا کردن دیگر معقول تر و سازنده تر کار می کنند. افراد بدبین نیست بنابراین مطمئن شوید که: آنها پیش بینی انفجار کارگر ناآرامی مرتب کردن بر اساس چیزی که آنها در حال دیدن بیش در بولیوی این روز است.

سقوط طرح همبستگی خواهد بود اقدام به زور از طریق در هفته پیش رو این است که تنوع در یکی از اولین پیشنهاد در تابستان گذشته توسط Jeffrey Sachs یک جوان درخشان اقتصاددان دانشگاه هاروارد که برای اولین بار با معرفی خود به همبستگی را نمایندگان مجلس به عنوان, در میان چیزهای دیگر, مردی که چند سال پیش کمک به پایان دادن به بولیوی وحشتناک تورم تقریبا یک شبهاز طریق استفاده از یک نوع مشابه عمل رادیکال برنامه ریزی — ترکیب ناگهانی در کاهش یارانه های دولتی متعادل بودجه تثبیت نرخ ارز خصوصی سازی دولت متعلق به انحصارات (و اتفاقا تعلیق در پرداخت بدهی های خارجی در پیچ و تاب است که به سختی رسالت و ساکس برای بانکداران غربی).

چند هفته پیش بولیوی دولت در پاسخ به رشد اعتراضات کارگری است که طرح این است که در عین حال موجب به پایان رسید تا نیاز به اعلام وضعیت محاصره و زندانی بیش از 3000 رهبران کارگری. من به نام Sachs از او بپرسید چه اتفاقی افتاده است. او به من یادآوری است که حتی زمانی که او می خواهم برای اولین بار پیشنهاد بولیوی در طرح او می گفت: Bolivians که آنها زندگی می کردند در یک appallingly فقیر طرز فجیعی بد بخت کشوری بود که بیشتر دچار تورم و که همه او وعده می تواند آنها بود که پس از آنها می خواهم نهاد طرح خود را, آنها می خواهم زندگی می کنند در یک appallingly فقیر طرز فجیعی بد بخت کشور یکی دیگر دچار تورم. اگر هر چیزی, او رفت, شانس خود را ثابت کرده و حتی بیشتر وحشتناک در طی چند سال گذشته از همیشه قبل از.

اما لهستان متفاوت بود, ساکس مطمئن, من, لهستان در حال امکانات — اگر تنها آن را می تواند به سرعت حرکت می کند به ایجاد ثبات در اقتصاد آن به عنوان مشکل است که فرایند ممکن است در ابتدا بود. و چگونه من از او پرسیدم آیا همه چیز به نظر می رسد به رفتن بیش از وجود دارد در این زمینه ؟ “خوب,” او گفت: “آنها در حال صعود راه خود را نزدیک تر و نزدیک تر به لبه هیئت مدیره غواصی و زانو های خود را در حال لرزش است.”

سوالی که به ذهن می آید, البته, است:, است… وجود دارد… هر… آب… در استخر ؟ و جواب رک و پوست کنده است که بدون وجود هیچ کدام حداقل نه در حال حاضر. حتی طرح طرفداران در لهستان اعتراف به اندازه. آنها اطمینان هموطنان خود که لحظه ای که جهش آب شروع خواهد شد جاری شدن سیل در — که آن را نمی خواهد شروع به جاری شدن سیل در تا زمانی که انجام جهش که در اثر آن خواهد بود که جهش خود را که موجب جاری شدن سیل اما وجود خواهد داشت که فقط به اندازه کافی آب در این استخر آن زمان رسیدن به سطح پشتی خود قرار می گیرند.

بنابراین به عنوان به سرعت به عنوان امکان پذیر است لهستان در نظر دارد برای ایجاد یک ارز با ثبات در یک واحد هستند. امروز در حالی که درست آن است که متوسط دستمزد در لهستان است که معادل حدود 25 دلار در ماه آن هم درست است که یارانه و انواع ارز تغییر شکل در نتیجه در دسترس بودن چنین چیزهایی به عنوان انرژی مسکن و حمل و نقل و مواد غذایی و کالاهای اساسی برای zloties (مسلم اغلب در پایان صف های طولانی) برای کسری از غربی خود را هزینه. این که چگونه مردم برای زنده ماندن. کسانی که تغییر شکل, اما, همه, اما فلج امکان سودآوری برای هر بومی کارآفرینان اجازه دهید به تنهایی برای سرمایه گذاران خارجی است. چگونه به خلاص شدن از کسانی که تغییر شکل بلافاصله و در حالی که درست است که زغال سنگ را به طور ناگهانی همان هزینه در لهستان به عنوان نشانی از آن را در غرب آلمان و لهستان حقوق نمی خواهد افزایش یافته است در هر نقطه در نزدیکی به اندازه کافی به را تشکیل می دهند تفاوت — هنوز هم می توان امیدوار بود که شرایط جدید اقتصادی را پرورش قیام ناگهانی در روحیه کارآفرینی داخلی و خارجی که در عرض چند ماه در نیک از زمان حقوق را شروع به افزایش سریع به اندازه کافی به آن را ممکن است برای مردم را به زندگی می کنند.

این ایده است. این شروط. که این آزمایش است. “اما واقعا” Halina Bortnowska این همبستگی نظریه پرداز که ابداع موضوع-شی تمایز تقریبا یک دهه پیش به من گفت که در تابستان گذشته به این ایده شد و فقط شروع به bandied در مورد “ما موش های آزمایشگاهی در اینجا و واقعا ما تا به حال به اندازه کافی بزرگ آزمایش است.”

اما در واقع لهستان است که در واقع در مورد برگرداندن به عنوان یک شی یک بار دیگر — این بار هدف بزرگ اقتصادی ، (“واقعا” یکی دیگر از نظریه پرداز اظهار نظر به من “اقتصاددانان هستند بیش از حد به جلو این روز است. آن را مانند خاخام و مرغ کشاورز. شما می دانید داستان ؟ مرغ کشاورز می رود به خاخام و می گوید: “خاخام, خاخام, من از جوجه ها همه بیمار” و خاخام می گوید هیچ مشکلی فقط با انجام چنین و چنین. مرد می آید و روز بعد و می گوید: “خاخام من دقیقا مانند آنچه شما گفت و خاخام و دو تا از جوجه ها مردند”. آه می گوید: خاخام, در این صورت شما بهتر است انجام این کار و که. روز بعد آن مرد می آید و پنج نفر از آنها فوت کرده اند. خاخام می گوید: آه که در مورد شما بهتر است انجام دهید این است که, و دیگر. روز بعد آن مرد می آید و 11 آنها فوت کرده اند بنابراین خاخام ارائه می دهد و در عین حال یکی دیگر از تغییرات. روز بعد آن مرد می آید و می گوید: “خاخام من دقیقا آنچه شما گفت: تک تک جزئیات و خاخام آنها همه مرده اند.’ خاخام است مات و مبهوت: ‘همه آنها را?’ او stammers. ‘همه آنها ؟ Ach و من تا به حال بسیاری از راه حل است.’ “)

نکته در این مورد خاص آزمایش — حتی با فرض آن کار می کند — این است که این مستلزم آن است که قطب خود را رها زودتر همبستگی که آنها شروع به رفتار به عنوان خالص, بی رحمانه خود را علاقه مند به رایگان-بازار: هر محل کار و مربع خاموش در برابر آینده هر فردی مربع خاموش در برابر همسایه خود را به عنوان کوچک مداخله دولت به عنوان امکان پذیر است — بقای اصلح. “پیروزی سرمایه داری.”

وجود دارد هیچ شکی نیست که برخی از لهستانی ها به خوبی انجام خواهد داد و بر اساس سیستم جدید — شاید بسیاری از قطب خواهد شد. با فرض اینکه آثار این آزمایش یک معامله بزرگ بیشتر ثروت تولید خواهد شد (سیستم های قدیمی در هر صورت ثابت محزون می خوانی ناتوان از ایجاد هر گونه ثروت ندارند). مشکل این است که توزیع ثروت در سطح جامعه تبدیل خواهد شد بیشتر و بیشتر قطبی و بسیاری از لهستانی ها سقوط خواهد کرد همیشه دورتر پشت سر گذاشت. (در نظام سرمایه داری تنها ثروتمند به افراد است.)

این یکی از ironies از سن ما که سرمایه داری به نظر می رسد “triumphing” تقریبا در همه جا در جهان در حال حاضر بسیار زمانی که بسیاری از کسانی که زندگی خود را تحت اجراء شاهد برای اولین بار در چند نسل مشخص انقباض در استانداردهای خود را از زندگی. برخی در حال گرفتن بسیار غنی اما طبقه متوسط در حال محدودتر هم دور و فقیر در حال سقوط همیشه دورتر پشت سر گذاشت. و این که در “موفق” capitalisms — ریگان و آمریکا و تاچر در بریتانیا. همانطور که برای جهان سوم بروید بپرسید برزیل یا فیلیپین یا مکزیک در مورد پیروزی سرمایه داری.

در طول چند سال گذشته آن را تبدیل به مد روز صحبت از “واقعی سوسیالیسم” — سوسیالیسم به عنوان آن را واقعا به زندگی در جهان به عنوان چگونه آن قرار بود زندگی می کردند در برخی از آرمانی simulacrum. اما در دقیقا به همان شیوه به عنوان یکی باید در نظر عملیات “واقعی سوسیالیسم” یکی باید در نظر کسانی که از “واقعی سرمایه داری.” و سرمایه داری به عنوان یک سیستم جهانی — شامل نه فقط از آلمان و سوئد و ژاپن و بوتیک در امتداد خیابان مدیسون; آن را نیز شامل مکزیک و برزیل و فیلیپین و بی خانمان ها در امتداد خیابان مدیسون. دومی سابق را ممکن است.

این را می گویم نه از ایدئولوژیک بد اخلاقی. بلکه سوال این قطب باید درخواست خود را در این مقطع چه نقش بین المللی سرمایه داری در ذهن آنها است. آنها به سوئد (به عنوان آنها پس از روی علاقه تصور کنید به عنوان آنها در حال دعوت به تصور کنید) و یا آنها رفتن به مکزیک (یک منبع مداوم از نیروی کار ارزان برای ظهور اروپای غربی نیروگاه دستی تهدید که در آن سرمایهداران قادر خواهد بود به استفاده از هر زمان که آنها نیاز به چماق زدن خود را uppity کارگران را به خط “مراقب باشید چرا که ما همیشه فقط می توانید انتخاب کنید و حرکت عملیات ما به لهستان”)? آن را حتی ممکن است بهتر به مکزیک نسبت به لهستان فرو رفته در ادامه “واقعی سوسیالیستی” رکود; قطعا از آن خواهد شد برای بسیاری از مردم است. وجود دارد ممکن است اگر لازم بود تازه راه مبارزه از تناقض وحشتناک از جهان سوم–سبک قطبش و بهره برداری — و اگر وجود دارد قابل توجه قطب اگر کسی نشان دهد و وعده پیدا کردن راه خود را روشن به آنها.

اما کسانی که این گونه مسائل پیش رو. (و در حال حاضر به طور همزمان “دهانه” در دیگر کشورهای اروپای شرقی, بین المللی سرمایه داری در حال رفتن به شروع به بازی هر یک از آنها را در برابر دیگران نه تنها گفتن فردی لهستانی کارگران به قبول عام و دستمزد و شرایط کار و یا دیگری را قبول بیکاری بلکه گفتن همه از لهستان به قبول چنین قوانین زمین و یا دیگری چکسلواکی یا بلغارستان یا رومانی یا فیلیپین یا مکزیک یا برزیل — قطعا.)

و من فقط تعجب که چگونه نگران رسانه های غربی در حال رفتن به پنج سال پایین خط در مورد وضع اسفناک کارگران لهستانی کارگر به عنوان مثال در غرب آلمان گیاهان در Gdynia یا انگلیسی متعلق به کارخانه در لودز و یا به صورت بومی میلیونرهای در Wroclaw و پوزنان است. چه خواهد شد که عاشقانه ؟ ■

بعدی…

عجیب و غریب فرشتگان پرواز در قرن آینده
توسط لوری اندرسون

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im