مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا می گويد «شانس قابل توجهی» وجود دارد که مسموميت مظنون الکسی نوالنی چهره اپوزيسيون روسيه به دستور مقامات ارشد در مسکو صورت گرفته است.

آقای پمپئو گفت آمريکا در حال ارزيابی چگونگی پاسخ آن است.

ناتو و آلمان می گويند “مدرکی فراتر از شک” وجود دارد که آقای نوالنی با يک عامل اعصاب نويچوک مورد حمله قرار گرفته است.

نظرات آقای پمپئو در تضاد با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است که از محکوم کردن مسکو خودداری کرده است.

آقای نوالنی پس از مريض شدن در پروازی از سيبری به مسکو در ماه گذشته از روسيه به برلين منتقل شد.

این جوان ۴۴ ساله اوایل این هفته با پزشکان بیمارستان خیریه برلین از کما القا شده بیرون آورده شد و گفت که به محرک های کلامی پاسخ می دهد اما «خیلی زود بود که اثرات بالقوه درازمدت مسمومیت شدیدش را اندازه گیری کنیم».

آقای پمپئو نظرات خود را در مصاحبه ای با بن شاپیرو مفسر محافظه کار آمریکا ارائه داد که پرسید آیا در مورد حملات آشکار به مخالفان سیاسی آن کشور، تغییراتی برای دولت روسیه صورت خواهد گرفت یا خیر.

وزیر امور خارجه گفت آمریکا به همراه اتحادیه اروپا برای روسیه روشن کرده بود «انتظارات ما از این که کسانی را که مسئول این کار هستند، پاسخگو خواهند بود. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا به نتیجه ای برسیم که چه کسی هم مسئول بوده است”.

وی افزود: فکر می کنم مردم در سراسر جهان این نوع فعالیت را برای آنچه هست خواهند دید. “و هنگامی که آنها تلاش برای مسموم کردن یک مخالف را می بینند، آنها تشخیص می دهند که احتمال قابل توجهی وجود دارد که این در واقع از روسیه آمده است”.

پخش رسانه ها در دستگاه شما بدون حمایت است

وی افزود: جهان بالغ شده و به این درک می رسد که این نحوه فعالیت کشورهای عادی نیست و این امر برای روس ها پرهزینه ثابت خواهد کرد.

آقای پمپئو حاضر نشد بگوید که آمریکا چگونه به عنوان “من نمی خواهم در مقابل رئیس جمهور قرار بگيرم” پاسخ خواهد داد، اما گفت واشنگتن نقش خود را برای “کاهش خطری که چیزهایی از این دست دوباره اتفاق می افتد” بازی خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ هیچ نشانه ای از چگونگی پاسخ آمریکا به مسمومیت نداده است و روز شنبه گفت: «من دقیقا نمی دانم چه اتفاقی افتاده است. من فکر می کنم این غم انگیز است، وحشتناک است، نباید اتفاق بیفتد. ما هنوز مدرکی نداشتیم اما نگاهی می کنم.»

ناتو خواستار آن شده است که روسیه برنامه عامل عصبی نوویچوک خود را برای مانیتورهای بین المللی فاش کند. ینس استولتنبرگ دبیرکل گفت اعضا در محکوم کردن حمله “هولناک” به آقای نوالنی متحد هستند.

روز چهارشنبه وزارت امور خارجه روسیه سفیر آلمان را برای اعتراض به آنچه آن را «اتهامات و اولتیماتوم های بی اساس علیه روسیه» نامید احضار کرد و برلین را متهم کرد که از پرونده ناوالنی «به عنوان بهانه ای برای بی اعتبار کردن کشورمان» استفاده می کند.

آقای نوالنی يک کارگزار مبارزه با فساد است که مدت هاست برجسته ترين چهره مخالفت با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه بوده است.

طرفداران او بر این باورند که چای او در ۲۰ اوت در فرودگاه تومسک خوشه شده است. او در طول پرواز بیمار شد و هواپیما فرود اضطراری در اومسک انجام داد تا بتواند او را به بیمارستان منتقل کند. مقامات روسیه متقاعد شدند که اجازه دهند دو روز بعد به آلمان منتقل شود.

یک عامل عصبی از گروه نوویشوک که توسط آلمان در پرونده نوالنی شناسایی شده بود نیز برای مسموم کردن سرگئی اسکریپال جاسوس سابق و دخترش در سالیسبری، در انگلستان مورد استفاده قرار گرفت. هر دو جان سالم به در بردند اما یک زن محلی به نام داون است بورگس پس از تماس با سم درگذشت.

بریتانیا اطلاعات نظامی روسیه را به انجام آن حمله در سالیسبری متهم کرد. به عنوان بخشی از یک پاسخ هماهنگ، ۲۰ کشور بیش از ۱۰۰ دیپلمات و جاسوس روسی را اخراج کردند. روسیه هرگونه دخالتی را تکذیب کرد.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de