چنگ لی: چین می گوید روزنامه نگار ‘امنیت ملی را در معرض خطر قرار داده است’

چين می گوید يک روزنامه نگار استراليائی که هفته ها در چين بازداشت شده است، به محوطه امنيت ملی نگهداری می شود.

چنگ لی، مجری شبکه تلویزیونی جهانی چین (CGTN)، مظنون به «فعالیت مجرمانه ای است که امنیت ملی چین را به خطر می اندازد».

او از ۱۴ اوت بازداشت شده است.

اين اطلاعيه پس از آن اعلام می شود که دو روزنامه نگار آخر استراليائی که در چين کار می کنند، پس از يک موضع ۵ روزه ديپلماتيک به خانه سيدنی پرواز کردند.

بیل بیرتلز شرکت صدا و سیمای استرالیا (ABC) و مایک اسمیت بررسی مالی استرالیا روز سه شنبه در سیدنی فرود آمدند.

مقامات چين پيش از عزيمت هر دو مرد را مورد بازجویی قرار دادند. ای بی سی گزارش داد که بیرتلز «در مورد گزارش یا رفتارش در چین پرسیده نشده است» بلکه در عوض در مورد خانم چنگ پرسیده شده است.

لنگر تلویزیون استرالیا توسط چین بازداشت شده کیست؟
یانگ هنگجون: استرالیایی ‘تا پایان مبارزه خواهد کرد’

روابط استرالیا و چین در سال های اخیر رو به وخامت گذاشته است.

ادعاهایی مبنی بر دخالت چین در جامعه استرالیا در گذشته وجود داشته است، اما روابط پس از حمایت کانبرا از یک تحقیق بین المللی در مورد ریشه های همه گیر کروناویروس بدتر شد.

باشگاه خبرنگاران خارجی چين روز دوشنبه گفت رکورد اخراج ۱۷ روزنامه نگار خارجی از اين کشور در نيمه اول سال ۲۰۲۰ است.

چه بلايي سر چنگ لي اومده؟

یک شهروند استرالیایی مستقر در پکن، خانم چنگ یک روزنامه نگار تجاری با مشخصات بالا و محترم برای کانال انگلیسی زبان CGTN است.

در ماه اوت او ناگهان از تلویزیون ناپدید شد و ارتباط خود را با دوستان و نزدیکان قطع کرد. چین در نهایت اعلام کرد که تحت «نظارت مسکونی» در مکانی نامعلوم نگهداری می شود.

در آن زمان هیچ اتهامی اعلام نشد. اما اکنون ژائو ليجيان سخنگوی وزارت امور خارجه گفت دولت او را به “محوطه امنيت ملی” بازداشت کرده است و می گويد مقامات عليه او «اقدامات اجباری» انجام داده اند. وی افزود اکنون تحقيقاتی در جريان است.

سخنگو جزئياتی در مورد اين اتهامات ارائه نداد و معلوم نيست ادعا می شود چه “فعاليت جنائی” مرتکب شده است.

اما در زمان بازداشت او برخی بر این باور بودند که ملیت استرالیایی او ممکن است عاملی بوده باشد، در میان روابط فزاینده ضعیف پکن و کانبرا.

اون يکي روزنامه نگاران استراليايي چي؟

مايک اسميت و بيل بيتلز روز دوشنبه پس از مصاحبه مقامات چينی چين را ترک کردند. به گزارش AFR، هر دو مرد در مورد خانم لی مورد بازجویی قرار گرفتند.

ای بی سی گفت دیپلمات های استرالیایی هفته گذشته به آقای بیرتلز و مدیریت ای بی سی توصیه کردند که او باید چین را ترک کند. پس از آن او به دلیل خروج از پکن در پنج شنبه گذشته در یک پرواز رزرو شد.

به گزارش ای بی سی، اما اوضاع روز چهارشنبه نیمه شب هنگامی بالا گرفت که هفت افسر پلیس چین در حالی که نوشیدنی های خداحافظی را با دوستانش برگزار می کرد، از آپارتمان خبرنگار بازدید کردند.

استرالیا چقدر به چین متکی است؟
چرا افزایش چین آسیب پذیری های استرالیایی را افشا می کند

در این گزارش آمده است که ماموران به آقای بیرتلز گفتند که او نمی تواند کشور را ترک کند و بعداً در مورد یک “پرونده امنیت ملی” مورد بازجویی قرار خواهد گرفت.

او بلافاصله با مقامات کنسولی استرالیا تماس گرفت که او را جمع آوری کردند و به سفارت استرالیا برد و چهار روز آینده را در آنجا گذراند.

پخش رسانه ها در دستگاه شما بدون حمایت است

آقای اسميت که در شانگهای مستقر است نيز ديداری از سوی پليس دريافت کرد – که باعث شد او به کنسولگری استراليا در آنجا برود.

آنها در ازای موافقت با مصاحبه با پلیس اجازه خروج از کشور را داشتند.

آقای بیرتلز به ای بی سی گفت که از او در مورد گزارش یا رفتارش در چین پرسیده نشده است، بلکه در عوض در مورد خانم چنگ است.

او می گوید: «من چنگ لی را می شناسم، اما نه به خصوص خوب و مایک اسمیت در شانگهای تنها یک بار در زندگی اش او را ملاقات کرده بود.» او می گوید: «ما به نظر نمی رسید که دو منطقی ترین افرادی که با آنها صحبت می کنید، اگر واقعاً می خواستید در مورد وضعیت او صحبت کنید.

وی افزود: احساس می کرد یک توسل دیپلماتیک در یک رابطه گسترده تر استرالیا و چین بیش از هر چیز خاصی مربوط به آن پرونده است.

سردبیران AFR، مایکل اشتوتچبری و پل بیلی گفتند که خوشحالند که هر دو روزنامه نگار در امان هستند.

آنها در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «این حادثه که دو روزنامه نگار را هدف قرار می داد و در مورد وظایف عادی گزارش دهی خود می رفتند، هم تاسف آور و هم ناراحت کننده است و به نفع یک رابطه تعاونی بین استرالیا و چین نیست.»

چرا روابط استرالیا و چین تیره و تار است؟

کشورها برای تجارت به شدت به یکدیگر تکیه می کنند، اما رابطه آنها در سال های اخیر، در میان ادعاهای مربوط به دخالت چین در جامعه استرالیا ترش شده است.

روابط در سال جاری پس از آن که کانبرا از استعلام در مورد خاستگاه کروناویروس حمایت کرد، بیشتر رو به وخامت گذاشته است.

در اقداماتی که به طور گسترده ای تلافی جویانه نگاه می شود، پکن از آن زمان محدودیت هایی را برای صادرات استرالیا مانند گوشت گاو، جو و شراب اعمال کرده است. همچنین به گردشگران و دانشجویان چینی در مورد نژادپرستی در استرالیا هشدار داده است.

در ماه ژوئيه، استراليا به شهروندان خود هشدار داد که ممکن است در چين با “بازداشت خودسرانه” روبرو شوند – هشدار مسافرتی که همچنان در جای خود باقی مانده است.

کانبرا همچنين نگرانی خود را در مورد حقوق بشر در سين کيانگ و هنگ کنگ ابراز داشته است، و از چين خواسته است استراليائی های بازداشت شده ای مانند يانگ هنگجون، فعال دمکراسی را که ۱۹ ماه است بدون محاکمه نگهداری می شود، آزاد کند.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر