چين می گويد سربازان هندی در منازعه مرزی تيراندازی های ‘تحريک آميز’ شليک کردند

چين سربازان هندی را متهم کرده است که به طور غير قانونی از يک مرز مورد اختلاف عبور کرده اند و به سوی سربازان گشت زنی تيراندازی هشدار دهنده “تحريک آميز” شليک کرده اند.

یک سخنگوی نظامی گفت نگهبانان چینی «مجبور به انجام اقدام متقابل» شدند، هر چند مشخص نیست که آنها چه بوده اند.

این اولین بار در 45 سال است که شلیک گلوله وجود دارد، شکستن توافق منع استفاده از سلاح گرم است.

روابط هر دو کشور در ماه های اخیر به طور پیوسته رو به وخامت گذاشته است.

به گزارش رسانه های دولتی گلوبال تایمز، سربازان هندی به نقل از سرهنگ ارشد ژانگ شویلی، سخنگوی ارتش آزادی بخش خلق، «به طور غیرقانونی از خط کنترل واقعی (LAC) به منطقه کوهستانی شنپائو در نزدیکی بانک جنوبی دریاچه پانگونگ تسو عبور کرده بودند.

این اقدام هند «توافقات مرتبط با هر دو طرف را به طور جدی نقض کرد، تنش ها را در منطقه برانگیخت… و در طبیعت بسیار رذل است.» آقای ژانگ گفت.

مقامات هند هنوز پاسخی نداده اند.

توافقی که در سال ۱۹۹۶ بین هر دو کشور صورت گرفت، استفاده از اسلحه و مواد منفجره را از خط کنترل واقعی میله می کند، چرا که مرز مورد مناقشه شناخته شده است، اگرچه سربازان پیش از این در آنجا درگیر شده اند.

سخنگوی PLA همچنین از طرف هند خواست تا “بلافاصله حرکت های خطرناک را متوقف کند، پرسنلی را که از LAC عبور کرده اند، پس بگیرد… و مجازات پرسنلی که شلیک تحریک آمیز”.

اين روياروئی پرتنش درست يک روز پس از آن روی می دهد که ارتش هند به مقامات چينی از گزارش های مربوط به ربوده شدن پنج غيرنظامی هندی توسط سربازان چينی از منطقه ای در نزديکی مرز مورد اختلاف هشدار داد.

اختلاف مرزی هند و چین در 400 کلمه توضیح داد
چین و هند در پشت بام جهان رو به رو می شوند

تنش ها در ماه ژوئن هنگامی بالا گرفت که ۲۰ سرباز هندی در زد و خورد خشونت آميز با نيروهای چين کشته شدند. رسانه های محلی پس از آن گفتند که سربازان «تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند».

در ماه اوت، هند چين را متهم کرد که ظرف يک هفته دو بار تنش های نظامی را در مرز تحريک کرده است. هر دو اتهام از سوی چین رد شد که گفته بود موضع گیری مرزی تقصیر هند «کاملاً» است.

خط کنترل واقعی ضعیف تعیین شده است. وجود رودخانه ها، دریاچه ها و برفک ها به این معنی است که خط می تواند تغییر مکان دهد.

سربازان دو طرف – به نمایندگی از دو تن از بزرگترین ارتش های جهان – در بسیاری از نقاط رو در رو می آیند. هند چين را متهم کرده است که هزاران سرباز را به دره گالوان لداخ می فرستد و می گويد چين ۳۸ هزار کيلومتر مربع (۱۴۷۰۰ مايل مربع) از خاک خود را اشغال کرده است. چند دور گفتگو در سه دهه گذشته نتوانسته است اختلافات مرزی را حل کند.

دو کشور تا کنون تنها یک جنگ جنگیده اند، در سال ۱۹۶۲ که هند دچار شکست تحقیرآمیز شد.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر