دیزنی به دلیل فیلمبرداری مولان در استان سین کیانگ چین مورد انتقاد قرار گرفت

دیزنی به دلیل تیراندازی به فیلم جدیدش مولان در بخش هایی از چین که دولت متهم به نقض جدی حقوق بشر است، زیر آتش قرار دارد.

اعتبارات نهایی از یک سازمان امنیتی دولتی در استان سین کیانگ تشکر می کند، جایی که تصور می شود حدود ۱ متر مردم – که اکثراً اویغورهای مسلمان هستند – بازداشت شده اند.

این فیلم در حال حاضر هدف تحریم پس از حمایت بازیگر اصلی آن از سرکوب معترضان هنگ کنگی بود.

دیزنی در مورد ردیف بیش از مکان ها و اعتبارات اظهار نظر نکرده است.

چين می گويد اردوگاه های بازداشت آن کشور در سين کیانگ برای بهبود امنيت ضروری است.

فیلم زنده-اکشن که یکی از بزرگترین انتشارهای سال است، بازسازی داستان انیمیشن دختر جوانی است که در سال ۱۹۹۸ جای پدرش را در ارتش می گیرد.

اما طرفداران در برخی کشورهای آسيائی پس از آن که ليو يفی بازیگر متولد چين نظراتی را در حمايت از پليس هنگ کنگ که در ماه های اخير به خشونت عليه معترضان طرفدار دمکراسی متهم شده اند، اظهار نظر کرد، خواستار تحريم شدند.

سپس روز دوشنبه کاربران رسانه های اجتماعی متوجه شدند که در اعتبارات دیزنی از تعدادی از نهادهای دولتی در سین کیانگ، از جمله دفتر امنیت عمومی در شهر تورپان و «بخش تبلیغات کمیته منطقه خودمختاری CPC سین کیانگ اویغور» تشکر کرده است.

آدریان زنز کارشناس چین به بی بی سی گفت دفتر امنیت عمومی در تورپان وظیفه دارد اردوگاه های «آموزش مجدد» چین را که اویغورها در آن در بازداشت به سر می برند، اداره کند.

او می افزاید که «بخش تبلیغات» که دیزنی نام گذاری کرده مسئول تولید تبلیغات دولتی در منطقه است.

پخش رسانه ها در دستگاه شما بدون حمایت است

اعتقاد بر این است که یک میلیون نفر از مردم اویغور در سال های اخیر به زور در اردوگاه های زندان های با امنیت بالا بازداشت شده اند.

اسناد و شهادت های فاش شده از بازماندگان اردوگاه نشان می دهد که زندانیان زندانی، تلقین و مجازات شده اند، ادعا می کند که چین آن را به عنوان “اخبار جعلی” رد کرده است.

در سال ۲۰۱۸ یک تحقیق بی بی سی شواهدی از ترکیبات امنیتی ساخته شده در بیابان در سین کیانگ پیدا کرد.

آقای زنز دیزنی را «یک شرکت بین المللی سودجو در سایه اردوگاه های کار اجباری» توصیف کرد.

کنگره جهانی اویگار توییت کرد «در مولان جدید، دیزنی از دفتر امنیت عمومی در تورپان که در اردوگاه های کارآموزی در ترکستان شرقی دست داشته است، تشکر می کند.»

شاون ژانگ فعال نیز از این شرکت انتقاد کرد و نوشت «چند هزار اویغور هنگام فیلمبرداری مولان در آنجا توسط اداره امنیت عمومی تورپان به اردوگاه ها گذاشته شدند؟»

آقای زنز توضیح داد که تورپان محل اولین “اردوگاه های آموزش مجدد” بود که در آن زنان اویغور با حجاب یا مردانی که ریش پوشیده بودند بازداشت شدند. وی افزود: اداره امنیت عمومی نیز مسئول مدیریت ساخت اردوگاه ها و استخدام پلیس برای کارکنان آنها است.

اولین شواهد کار “آموزش مجدد” اویغورها در تورپان از اوت ۲۰۱۳ است، آقای زنز ادعا می کند.

او در ماه ژوئن گزارشی منتشر کرد که شواهدی را کشف کرد که نشان می دهد چین زنان اویغور را مجبور به عقیم شدن یا نصب با دستگاه های پیشگیری از بارداری می کند، تمرینی که چین آن را تکذیب می کند.

چين می گويد با “سه نيروی شيطان” جدائی طلبی، تروريسم و افراط گرايی در سين کیانگ می جنگد و می گويد اردوگاه ها مدارس داوطلبانه ای برای آموزش ضد افراط گرايی هستند.

اردوگاه های پنهان چین

در سال ۲۰۱۷ نیکی کارو کارگردان مولان عکس هایی را در اینستاگرام از پایتخت سین کیانگ منتشر کرد. تیم تولید پشت فیلم نیز به مجله Architectural Digest گفتند که ماه ها را در سین کیانگ برای تحقیق در مورد مکان های فیلمبرداری سپری کردند.

جاشوا وونگ فعال طرفدار دموکراسی هنگ کنگ نیز دیزنی را محکوم کرده است و توییت کرده است که بینندگانی که مولان را تماشا می کنند «به طور بالقوه در حبس دسته جمعی اویغورهای مسلمان همدست هستند».

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر