دانشجو بخشش بدهی: اجازه انجام برخی از ریاضی

امروز بدهی جمعی راه اندازی یک ملی بدهی دانشجویان اعتصاب. این ادامه کار که بدهی جمعی انجام شده است برای سال بلند کردن صدای کسانی که در بدهی برای نشان دادن ظلم و ستم و disastrousness از ما وام دانشجویی سیستم. تا کنون استراتژی خود را كاملا موفق بوده است. در مقیاس بزرگ دانشجویی بخشش بدهی ها در حال حاضر یک موضوع سیاست در میان دموکرات نامزد ریاست جمهوری و سوالات مربوطه منتقل شده از “باید دانشجویی و بدهی بخشیده می شود” به “چقدر بدهی ما نیاز به پاک کردن پاک کردن” و “چگونه باید آن را انجام دهید؟”

به عنوان سیاستمداران و نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری spar بیش از خود وام دانشجویی بخشش, طرح سوال از “هزینه” محصولات زراعی اما تا کنون شده است رضایت بخش پاسخ داده شده است. فکر طریق مشکل ما پیدا کردن دو جالب و ظاهرا—هر چند در واقع نمی گردد امتیاز. 1) اثرات بحران بدهی دانشجویی سخت تر از بسیاری از مردم فرض کنیم; اما 2) این امر هزینه کمتر برای تعمیر بیش از بسیاری از افراد انتظار می رود.[1]

در حال حاضر کمی بیش از 1.5 تریلیون دلار از بدهی دانشجویان بدهکار به دولت فدرال است. (زمانی که رسانه ها و سیاستمداران صحبت در مورد بدهی های دانشجویی, آنها اغلب با استفاده از کمی بالاتر شماره—$1.6 و یا $1.7 تریلیون زیرا آنها از جمله حدود 125 میلیارد دلار از وام های دانشجویی خصوصی بدهکار است.) چقدر آن را هزینه دولت برای بخشش همه دانشجو بدهی ؟ اکثر رسانه ها فرض کنیم که هزینه لغو بدهی یک عدد معادل تعادل بدهی خود را. NPR به تازگی ادعا کرد که آمرزنده $1.6 تریلیون دلار از بدهی های دانشجویی هزینه $1.6 تریلیون. به نیویورک تایمز همچنین گفت که ساندرز’ کامل بدهی های دانشجویی بخشش سیاست است “$1.6 تریلیون طرح است.” به نظر می رسد به اندازه کافی ساده است.

آن ساده نیست. آن را ساده نیست چرا که کل مبلغ بدهکار در وام و “هزینه” از بخشش آن نیست و هرگز همان چیزی که. وام پول قمار است در آینده. وام دهندگان باید همیشه شده بود. هزینه های واقعی از آمرزنده وام چیزی است که قرض دهنده می تواند منطقی انتظار برای جمع آوری در وام. و آن است که تقریبا همیشه متفاوت از زمان تعادل وام.

(توجه داشته باشید: از اینجا من قصد دارم تنها به بحث در مورد فدرال بدهی دانشجویان به دلیل این که 93 درصد از بدهی های دانشجویی و آن را جالب تر است. هزینه بخشش بدهی خصوصی است که احتمالا هزینه های دولت فدرال را مجبور به پرداخت به وام دهندگان خصوصی به خرید بدهی. این یک سوال جالب و به پایان می رسد تا با داشتن ویژگی های مشابه اما این بحث برای یک روز دیگر.)

در بسیاری از مواقع بخشش وام هزینه های بیشتر نسبت به اصل تعادل ببخشند. برای مثال اگر من به شما یک 30 سال وام مسکن برای $400,000 در 4 درصد علاقه من انتظار پول در آن وام است. اگر به شما پرداخت وام مسکن خود را پس از 30 سال شما باید به من پرداخت می شود در مجموع $687,478! اما بخشش همچنین می توانید با هزینه بسیار کمتر نسبت به یک تعادل وام. اگر من به شما همان وام مسکن, اما پس از آن ارزش خانه خود را قطره به $100,000 و شما از دست دادن کار خود من بسیار بعید است که به جمع آوری $687,478 از شما. در واقع من بسیار بعید است که به جمع آوری $400,000. آن را ممکن است بهترین من می توانید انجام دهید این است که جمع آوری 100.000 دلار از طریق سلب حق اقامه دعوی. بنابراین بخشش بدهی های خود را نمی کند واقعا من هزینه $400,000. بخشش بدهی های خود را تنها هزینه $100,000 به دلیل این است که من می تواند امید به جمع آوری.

پس چه می شود اگر من به شما یک وام دانشجویی برای $50,000 در 6 درصد بهره برای 10 سال ؟ اگر شما تمام پرداخت های خود را, شما می خواهم به پرداخت $555 در هر ماه در مجموع $66,612 و من می خواهم $16,612 در مورد علاقه. اما اگر متوجه است که شما در حال مبارزه است و شما بعید است که قادر به پرداخت $555 هر ماه من به شما برخی از گزینه های دیگر. بیایید می گویند من به شما اجازه پرداخت فقط یک درصد معینی از درآمد خود را و/یا پرداخت نمی کند و در همه اگر شما سقوط به زیر یک درآمد آستانه. در حال حاضر در این سناریو چقدر من انتظار می رود برای بهبود یافتن از $50,000? آن را بسیار سخت به می گویند. اگر شما قرض به پرداخت کمتر از $3,000 یک سال شما نمی خواهد حتی پوشش بهره وام خود را و تعادل خود را در واقع می رشد. بنابراین اگر شما صرف 10 سال پرداخت چیزی و سپس اجازه دهید بگویم یک کار خوب و صرف 10 سال آینده ساخت عادی پرداخت من می خواهم بازیابی بسیاری بیش از 50000 $$و یا حتی 66,612. (چقدر بیشتر خواهد بستگی دارد که آیا بهره مرکب و زمانی که آن هم تا حدودی پیچیده سوال در وام دانشجویی زمینه. اما اگر فقط علاقه مرکب هنگامی که شما روشن از هیچ به پرداخت عادی پرداخت و سپس شما را تا پایان پرداخت من در مجموع در حدود $56,000 در بهره بالا از $50,000 اصلی وام در مجموع $106,000.)

یا شاید شما می خواهم به صرف کامل 50 سال پرداخت تنها آنچه شما می توانید استطاعت است که 2000 $در هر سال است. در این صورت شما هرگز حتی شروع به پرداخت اصلی $50,000 من قرض داده به شما. هر پرداخت شما ساخته خواهد موفق به پوشش هزینه بهره و در نتیجه بهره خواهد نگه داشتن در حال رشد است. در 2000 $در یک سال بیش از 50 سال من خواهد بازیابی $100,000 و شما هنوز هم مدیون من بسیار زیادی تعادل است.

من و شما ممکن است تصمیم بگیرند که این بسیار ناعادلانه: هیچ کس با یک اونس از شفقت و یا نجابت می خواهید برای به دام انداختن شخص دیگری در unaffordable بدهی peonage برای 50 سال با هیچ قابل تصور فرار. بنابراین من و شما ممکن است توافق می کنید که شما را به پرداخت برای 25 سال, و اگر شما نمی توانید پرداخت بدهی پس از آن من را ببخش به هر سمت چپ. من هم موافق ببخش هر آنچه شما مدیون اگر شما می میرند بنابراین کودکان خود را ندارد بر دوش با بدهی های دانشجویی خود را. تنها نوعی از خودت هیولا می خواهید اعضای خانواده به پرداخت بستگان مرده’ بدهی وام دانشجویی.

خوب: پس چه خواهد آن را به من هزینه به سادگی خود را ببخش $50,000 دانشجویی وام ؟ آن بستگی دارد به طور کامل بر روی آنچه که شما ممکن است انجام داده اند های آتی شما زندگی می کردند. شما ممکن است بلافاصله بعد فورا رفت واز یک کار و پرداخت آن به عنوان برنامه ریزی شده تا با بخشش بدهی های خود را, من می دادن تا $66,612. شاید شما هرگز قادر به پرداخت تنها برای 25 سال یا تا زمانی که شما مرده, معنی, من و بعد فورا رفت واز هیچ چیز و هیچ چیز از دست[2] (اما شما خواهد دست آوردن آزادی از این بی دلیل تعهد). شاید شما می خواهم که 20 سال را صرف پرداخت هیچ چیز در همه, تعادل خود را از ساختمان و ساختمان به عنوان بهره مرکب تا روز شما به طور ناگهانی برنده قرعه کشی و پرداخت تعادل کامل در آن مورد بخشش خود را 50000 دلار بدهی می تواند هزینه 100.000 دلار یا بیشتر (این امر تا حد زیادی متفاوت است بسته به چگونگی بهره ترکیبات). آن را بسیار سخت به سنجاق کردن چقدر بخشش بدهی های خود را خواهد هزینه من چرا که من نمی دانم آنچه که شما در آینده خواهد بود. من می تواند از دست دادن چیزی و یا من می تواند به از دست دادن کل خیلی.

البته وجود دارد برخی از روش های من می توانید سعی کنید برای پیش بینی آنچه که به احتمال زیاد اتفاق می افتد. اگر من به یک دسته کامل از وام های دانشجویی و اکثریت قریب به اتفاق مردم عادی خود پرداخت در برنامه های عادی و سپس من می دانم که بخشنده و هر یک از آنها به احتمال زیاد به هزینه من چیزی نزدیک به تعادل وام به همراه بهره بیش از 10 سال دوره. اگر من به یک دسته کامل از وام های دانشجویی و یک تکه بزرگ از وام گیرندگان نمی تواند استطاعت پرداخت و صرف سالها و یا دهه پرداخت کمتر از بهره پس از آن آمرزنده هر یک از وام بعید است که برای من هزینه زیادی. من احتمالا تا پایان ببخشد بسیاری از آنها به هر حال پس از 25 سال و یا زمانی که وام گیرندگان می میرند. اکثر مردم نمی برنده قرعه کشی.

این ممکن است واضح به شما در حال حاضر اما شرایط گذاشته شده در نمونه قبلی نماینده فعلی ما فدرال وام دانشجویی سیستم. بله دانشجو وام گیرندگان در مجموع مدیون حدود 1.5 تریلیون دلار در وام های فدرال. اما راه بازپرداخت کار می کند این است که مردم فقط مجبور به پرداخت یک درصد از درآمد خود را—به اصطلاح درآمد مبتنی بر بازپرداخت. بنابراین در حالی که برخی از مردم در پرداخت وام های خود را از طریق عادی 10 سال برنامه بسیاری از مردم دیگر تنها نوشتن چک برای مقدار که هرگز پرداخت تعادل خود را و در واقع توازن خود را بزرگتر در هر ماه است. و وام دانشجویی فدرال قوانین می گویند که اگر وام گیرنده است که بر درآمد مبتنی بر بازپرداخت به مدت 25 سال (و یا 20 سال یا 30 سال بسته به نوع وام) تعادل خود را باید ببخشند. نه تنها که, وام دانشجویی فدرال قوانین همچنین برای ارائه یک مرگ “تخلیه” است.k.یک. وام دانشجویی بخشش برای وام گیرندگان که می میرند در بدهی. بخشش بدهی در حال حاضر پخته شده به سیستم در شرایط خاص.

پس اگر هر کسی که بدهکار وام دانشجویی قادر به پرداخت بدهی خود به دولت فدرال از دست می دهند بیشتر از 1.5 تریلیون دلار در آینده درآمد آمرزنده و آن همه است. اما اگر تعداد قابل توجهی از مردم به احتمال زیاد به مبارزه برای 25 سال و یا می میرند در بدهی هرگز پرداخت بیش از یک کسری از وام پس از آن آمرزنده تمام بدهی هزینه خواهد شد بسیار کمتر از 1.5 تریلیون دلار.[3] به طوری که در آن است ؟ چقدر آن را در واقع هزینه ببخش دانشجو بدهی ؟

هیچ کس نمی داند. به عنوان اردن Weissmann اشاره کرد در سال گذشته در تخته سنگحتی wonkiest wonks ندارد و یک راه برای کشف این. وزارت آموزش و پرورش منتشر نمی کند داده های شما می خواهم نیاز به یک منطقی تصویر دقیق از بازپرداخت وام و برآورد هزینه بخشش. آنچه که ما نیاز به دانستن این است که چگونه بسیاری از مردم به احتمال زیاد برای دریافت بخشش در حال حاضر. این بدان معناست که ما نیاز به می دانم که چگونه بسیاری از مردم در درآمد مبتنی بر بازپرداخت و به احتمال زیاد باقی می ماند وجود دارد و چگونه بسیاری از مردم در حال احتمال مرگ قبل از آنها خود را پرداخت تعادل کامل (یا اغلب هر یک از آنها تعادل). وزارت آموزش و پرورش منتشر نمی کند هر یک از این اطلاعات است.

اما ما باید برخی از اطلاعات مربوطه. برای یک چیز, تنها 56 درصد از کل وام های دانشجویی فدرال تعادل در بازپرداخت در سال گذشته به این معنی است که دیگر از 44 درصد—بیش از 500 میلیارد دلار است در هر نوع از بازپرداخت در همه. که می تواند معنی آن را در به طور پیش فرض و یا این که وام گیرندگان در مدرسه هستند یا آنها که به طور موقت forebearance (به این معنی که آنها نمی پرداخت اما نه در درآمد مبتنی بر بازپرداخت; این CFPB در حال حاضر تحت پیگرد Navient برای سوق دادن دانش آموزان به forebearance جایی که آنها تعلق علاقه اما بدون پیشرفت به سوی بخشش به جای درآمد مبتنی بر بازپرداخت). به طوری که کل 1.5 تریلیون دلار تنها 56 درصد است در هر نوع از بازپرداخت در همه. این به این معنا نیست که 44 درصد نیست در حال حاضر پرداخت وام های خود را هرگز پرداخت وام های خود را, اما این به آن معنا است که دولت فدرال در حال حاضر در حال جمع آوری پرداخت یک مقدار کوچکتر بخشی از کل بدهی های دانشجویی پای از بسیاری از مردم فرض کنیم.

آنچه از 56 درصد از وام های برجسته در بازپرداخت ؟ چگونه وام می دهند ؟ همانطور که از سه ماهه چهارم سال 2019 در وزارت آموزش و پرورش گزارش می دهد که تنها 45 درصد از وام در بازپرداخت شد در استاندارد (یعنی کامل) برنامه بازپرداخت.[4] کامل 55 درصد از برجسته فدرال وام دانشجویی دلار در حال ثبت نام در برخی از فرم درآمد مبتنی بر بازپرداخت. آیا این به این معنی است که همه این افراد را هرگز پرداخت وام های خود را خواهد شد و قطعا دریافت بخشش یا پس از چند دهه مبارزه و یا زمانی که آنها می میرند ؟ البته که نه. اما این به آن معنا است که به مراتب بیشتر از ما برجسته وام دانشجویی دلار هستند و به احتمال زیاد مسیر بخشش در حال حاضر.

چگونه بسیاری از مردم را از بدهی وام دانشجویی دریافت بالا-کار پرداخت و پس از آن صرف صرف 10 سال ساخت بهره و اصل پرداخت وام های خود را? است که بسیاری از. این نوع از بدهی تنها حدود 19 درصد[5] از این زمان برجسته تعادل وام دانشجویی. کمی کمتر از 6 درصد[6] از بدهی در حال پرداخت بیش از یک دیگر اما هنوز هم دوره ثابت از زمان. و حدود 75 درصد[7] از وام دانشجویی دلار در حال حاضر یا در حال پرداخت در تمام و یا در حال پرداخت می شود در یک برنامه نشان می دهد که وام گیرندگان در حال مبارزه مانند درآمد بر اساس طرح بازپرداخت است که در نهایت ممکن است منجر به بخشش.

جالب است که یک مکان شما را پیدا خواهد کرد افرادی که درک این موضوع—که به طور کامل آگاه است که بخش قابل توجهی از بدهی های برجسته دانش آموز است که به احتمال زیاد بخشیده شود بدون توجه به آنچه اتفاق می افتد—در وال استریت. به عنوان وال استریت ژورنال اخیرا گزارش سرمایه گذاران در FFEL وام[8] در حال گسترش از تاریخ سررسید در وام دانشجویی مورد حمایت اوراق بهادار به عنوان مثال به طور رسمی حسابداری برای این واقعیت است که وام های دانشجویی نمی شود پرداخت می شود در حالت عادی انتظار می رود برنامه. سرمایه گذاران در حال ساخت و این حرکت از آنجا که آنها انتظار داریم که با توجه بیشتر وقت دانش آموزان را قادر به پرداخت وام. آنها در حال انجام این کار است زیرا آنها تشخیص دهند که دانش آموزان نمی خواهد بود قادر به پرداخت و دولت در نهایت مجبور به بخشش وام در نقطه ای که دولت پرداخت آن را تضمین می کند. بنابراین سرمایه گذاران خواهد پرداخت یا ترتیب و پسوند خود را از اوراق قرضه بلوغ است در به رسمیت شناختن است که آنها بعید است به پرداخت توسط دانش آموزان و احتمال بیشتری برای دریافت پرداخت می شود توسط دولت است.

چه می کند این همه چیست ؟ اول از همه به این معنی است که ما وام دانشجویی سیستم بسیار سخت تر از آن است که اغلب به تصویر کشیده می شود. عادی سیستم—گرفتن وام و پرداخت آن را در مجموعه پرداخت در طول زمان—تنها کار برای حدود یک چهارم از وام. کامل 75 درصد از بدهی های دانشجویی برگزار می شود توسط افرادی که یا پرداخت در تمام و یا که در حال پرداخت مقداری که محاسبه شده است بسته به درآمد خود را. و از آنجا که درآمد مبتنی بر برنامه تنها مفید و اغلب تنها در دسترس است برای افرادی که نمی توانیم عادی خود پرداخت و این بدان معنی است که بسیاری از مردم دچار مشکل هستند با وام های خود را و ممکن است واجد شرایط برای بخشش در آینده تحت سیستم به عنوان آن در حال حاضر وجود دارد. اگر این درست است—اگر آینده بدهی های دانشجویی در حال حاضر این است که بخش بزرگی از آن بخشوده خواهد شد—پس از آن فوری بخشش هزینه های به مراتب کمتر از 1.5 تریلیون دلار. چقدر کمتر است غیر ممکن است برای گفتن اما وجود 75 درصد نه در حالت عادی بازپرداخت باید به ما یک نشانه است.

در اینجا چیزی است که این به این معنا نیست که مردم مبارزه با بدهی های دانشجویی را فقط می توانید آن را ببخشند در نهایت پس ما لازم نیست برای انجام آمرزش کن. در واقع این اعداد باید آن را روشن چگونه از جان گذشته وضعیت است و چگونه به فوریت لازم است به دانش آموز بخشش بدهی. ما کشف کرده ایم که آمرزنده وام های دانشجویی ممکن است ارزان تر از مردم فکر می کنم از آنجا که بسیاری از مردم در مسیر به بدهی برای چند دهه و یا تا زمانی که آنها می میرند بدون فرار.

بدهی باعث می شود آن را سخت تر برای پیدا کردن مسکن سخت تر به کار سخت تر برای دریافت بیمه سخت تر به ماندن ازدواج سخت تر برای سالم ماندن سخت تر برای هر نوع ثبات در زندگی خود را. اگر بسیاری از وام گیرندگان دریافت وام بخشش زمانی که آنها می میرند که معنی آمرزنده است بدهی خود را در حال حاضر ما در حال محکوم کردن مردم به زندگی در بدبختی بدهی برای کم و یا هیچ چیز. ما عصاره بسیار کمی از آنها رنج می برند فوق العاده است. بخشش بدهی در بسیاری از موارد به این معنی است که دولت فدرال می دهد تا هیچ چیز در حالی که بسیاری از مردم لذت بردن از یک زندگی بهتر.

البته در مجموع دولت خواهد داد تا چیزی. برخی از مردم در پرداخت وام های دانشجویی خود را پس آمرزش را از دست دولت مقداری پول در آن است. اما ما می توانید ببینید که از دست دادن ممکن است تا پایان بودن بسیار کم است. و ما دلیل خوبی برای فکر می کنم که بخشش را عظیم مزایای اقتصادی که به احتمال زیاد بیش از هر گونه جبران از دست دادن.

من شخصا بر این باورند که “هزینه” (مانند آن) از بخشش بدهی وام دانشجویی است که در نهایت عامل تصمیم گیری نیست اینجا. ما بالاتر از آموزش و پرورش تامین مالی سیستم است از زمان آغاز آن عمل به عنوان یک ابزار تبعیض نژادی, غنی سازی, مدارس, کارفرمایان و سرمایه داران در هزینه از دانش آموزان فقیر به خصوص زنان و افراد از رنگ. دانشجو بدهی یک عقب مالیات. بسیاری از کالج ها استفاده می شود رایگان است و آنها باید دوباره. هنگامی که شما تشخیص می دهد که بدهی های دانشجویی است که ناعادلانه تحمیل در وهله اول و هنگامی که شما ببینید این سطح از درد و رنج ناشی از آن است و هنوز هم باعث بخشش اخلاقی است ضروری صرف نظر از “هزینه” است. آن را فقط اتفاق می افتد که “هزینه” از بخشش است به احتمال زیاد بسیار کمتر از مردم فکر می کنم.


  1. سلب مسئولیت: آن را کمی گمراه کننده به بحث در مورد “هزینه” در این زمینه برای یک زن و شوهر از دلایل. ما در حال صحبت کردن در مورد وام—دولت فدرال—به طور بالقوه بخشش بدهی بدهکار است. حداقل برای دانشجویی فدرال بدهی دولت ندارد به ارسال هر گونه چک برای پاک کردن بدهی که پاک است. آنها نمی مدیون هر گونه پول به هر کسی بدهی فقط یک شماره در کتاب خود. بنابراین این نیست یک سوال از دولت پرداخت. به جای آن یک سوال چقدر درآمد در آینده در قالب پرداخت وام به دولت دادن. اما حتی پس از آن ما باید مراقب باشید در مورد ما چگونه فکر می کنم در مورد درآمد دولت به خصوص دولت آینده درآمد. مدرن پولی نظریه پردازان باید توضیح داد که در طول که درآمدهای دولت نمی نیاز به در نظر گرفتن هزینه های دولت است. بنابراین ما باید مراقبت به سقوط به دام تفکر است که اگر دولت می دهد تا درآمد آمرزنده و وام های دانشجویی را باید در نتیجه جبران آن در جای دیگر در بودجه. من هنوز با استفاده از کلمه “هزینه” در اینجا به دلیل وجود ندارد, یک جایگزین خوب کلمه به پول دولت خواهد چشم پوشی جمع آوری در وام های دانشجویی, اما نگه داشتن در ذهن است که آن را یک نوع بسیار متفاوتی از “هزینه” از هزینه یک قرص نان و یا پول شما شخصا صرف بازپرداخت وام های دانشجویی خود را.
  2. بدیهی است که من از دست داده اند چیزی. من از دست داده $50,000 من قرض داده به شما. اما من از دست داد که لحظه ای من قرض داده آن را به شما. در نقطه ای که من ببخش بدهی های خود را, گزینه های من هستند به بخشش بدهی های خود را و جمع آوری هیچ چیز و یا حاضر به بخشش بدهی های خود را و جمع آوری هیچ چیز نیست. در هر صورت من هستم $0 از شما. بنابراین اگر من از دست داده اند $50,000 کلی من نه از دست دادن هر چیزی با بخشش بدهی.
  3. توجه داشته باشید که در مثال ما اگر شما تنها قادر به پرداخت من 3000 $در هر سال شما را پوشش اتهامات عنوان شده علیه منافع و نه چیزی بیشتر. پس از 25 سال شما باید به من پرداخت می شود $75,000—بیشتر از من ساخته اند اگر شما می توانید استطاعت عادی خود را پرداخت بیش از یک دوره زمانی طولانی تر—در حالی که شما هنوز هم مدیون من $50,000. پس از آن همیشه درست نیست که درآمد مبتنی بر بازپرداخت است یک معامله خوب برای دانش آموزان و یک توافق بد برای دولت است.
  4. این تجزیه و تحلیل شامل به اصطلاح “جایگزین” برنامه های پرداخت که چیزی از ترکیبی—مذاکره برنامه های پرداخت بر اساس آنچه که وام گیرندگان می توانید استطاعت زمانی که آنها وام هستند که واجد شرایط به صورت عادی درآمد مبتنی بر برنامه است.
  5. حدود 34 درصد از 56 درصد در بازپرداخت.
  6. حدود 11 درصد از 56 درصد در بازپرداخت.
  7. 44 درصد در بازپرداخت به علاوه 55 درصد از کسانی که در بازپرداخت.
  8. در حال حاضر از بین رفته برنامه که در آن دولت فدرال تضمین وام های صادر شده توسط خصوصی-ish اشخاص.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de