دانشمندان هشدار می دهند حیات وحش در ‘کاهش فاجعه بار’ به دلیل نابودی انسان

بر اساس گزارش عمده گروه حفاظت از WWF، جمعیت حیات وحش در کمتر از ۵۰ سال بیش از دو سوم کاهش یافته است.

این گزارش می گوید این «کاهش فاجعه بار» هیچ نشانه ای از کند شدن نشان نمی دهد.

و هشدار می دهد که طبیعت توسط انسان ها با نرخ هرگز دیده نمی شود نابود می شود.

تانیا استیل، مدیر ارشد اجرایی WWF می گوید حیات وحش در حالی که جنگل ها را می سوزانیم، دریاهایمان را بیش از حد ماهی می سوزانیم و مناطق وحشی را نابود می کنیم، «در سقوط آزاد» است.

“ما در حال خراب کردن جهان ما — تنها جایی که ما به نام خانه — به خطر افتادن سلامت ، امنیت و بقای ما در اینجا بر روی زمین است. در حال حاضر طبیعت برای ما ارسال SOS ناامید و زمان در حال اجرا است.”

اعداد به چه معناست؟

این گزارش به هزاران گونه مختلف حیات وحش که توسط دانشمندان حفاظت در زیستگاه های سراسر جهان نظارت می شدند، نگاه کرد.

آن ها به طور متوسط ۶۸٪ سقوط را در بیش از ۲۰٬۰۰۰ جمعیت پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان و ماهی ها از سال ۱۹۷۰ ثبت کردند.

دکتر اندرو تری، مدیر حفاظت از انجمن جانورشناسی لندن (ZSL) که داده ها را فراهم می کند، گفت: این کاهش شواهد روشنی از آسیب فعالیت انسان به جهان طبیعی بود.

وی افزود: اگر هیچ تغییری صورت ن گیرد، بدون شک جمعیت ها به سقوط خود ادامه خواهند داد و حیات وحش را به انقراض می رانند و تمامیت اکوسیستم هایی را که به آن وابسته ایم تهدید می کنند.

در این گزارش آمده است که همه گیر کوید-۱۹ یادآور آشکار چگونگی در هم تنیده شدن طبیعت و انسان ها است.

عواملی که گمان می رود منجر به ظهور همه گیر – از جمله از دست دادن زیستگاه و استفاده و تجارت حیات وحش – شوند نیز برخی از رانندگان پشت کاهش حیات وحش هستند.

شواهد مدل سازی جدید نشان می دهد که ما می توانیم از دست دادن زیستگاه و جنگل زدایی را متوقف و حتی معکوس اگر ما اقدام حفاظت فوری و تغییر راه ما تولید و مصرف مواد غذایی.

سر دیوید اتنبورو مجری و طبیعت گرای تلویزیون بریتانیا گفت آنتروپوسن، عصر زمین شناسی که طی آن فعالیت انسان به پیش آمده است، می تواند لحظه ای باشد که ما به تعادل با دنیای طبیعی دست پیدا می کنیم و مهماندار سیاره مان می شود.

وی گفت: انجام این کار نیاز به شیفت های سیستمیک در نحوه تولید غذا، ایجاد انرژی، مدیریت اقیانوس های مان و استفاده از مواد خواهد داشت.

“اما مهمتر از همه نیاز به تغییر در چشم انداز خواهد داشت. تغییر از مشاهده طبیعت به عنوان چیزی است که اختیاری و یا ‘خوب به’ به تنها بزرگترین متحد ما در بازگرداندن تعادل به جهان ما است.”

سر دیوید مستند جدیدی در مورد انقراض ارائه می دهد تا روز یکشنبه ۱۳ سپتامبر ساعت ۲۰ بی اس تی از شبکه بی بی سی وان در بریتانیا پخش شود.

چگونه از دست دادن طبیعت را اندازه گیری کنیم؟

اندازه گیری تنوع تمام زندگی بر روی زمین پیچیده است، با تعدادی از اقدامات مختلف.

آنها که با هم گرفته شده اند، شواهدی ارائه می دهند که نشان می دهد تنوع زیستی با نرخ بی سابقه ای در تاریخ بشر در حال نابودی است.

این گزارش خاص از شاخصی استفاده می کند که آیا جمعیت های حیات وحش بالا یا پایین می رود یا نه. این به ما نمی گوید تعداد گونه های از دست رفته، و یا انقراض.

بزرگترین کاهش ها در مناطق گرمسیری است. افت ۹۴٪ برای آمریکای لاتین و کارائیب بزرگترین افت در هر نقطه از جهان است که توسط کوکتل تهدید به خزندگان، دوزیستان و پرندگان رانده می شود.

لوئیز مک رای از ZSL می گوید: «این گزارش به تصویر جهانی و نیاز به عمل به زودی نگاه می کند تا شروع به برگرداندن این روندها کند.»

داده ها برای مدل سازی کار استفاده شده است به آنچه ممکن است مورد نیاز برای معکوس کاهش نگاه کنید.

تحقیقات منتشر شده در مجله Naturesuggests که برای تبدیل جزر و مد ما باید راه تولید و مصرف مواد غذایی، از جمله کاهش زباله های غذایی و خوردن مواد غذایی با تاثیر زیست محیطی پایین تر تبدیل.

پروفسور دام جورجینا میس از UCL گفت : اقدامات حفاظت به تنهایی کافی نخواهد بود به “خم منحنی در از دست دادن تنوع زیستی”.

وی تصریح کرد: نیاز به اقدامات بخش های دیگر خواهد داشت و در اینجا نشان می دهیم که سیستم غذایی هم از بخش کشاورزی در سمت عرضه و هم مصرف کنندگان طرف تقاضا به ویژه مهم خواهد بود.

اقدامات دیگر در مورد از دست دادن طبیعت به ما چه می گوید؟

داده های انقراض توسط اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت گردآوری شده است که بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ گونه از گیاهان و حیوانات را ارزیابی کرده است که بیش از ۳۲٬۰۰۰ گونه آن تهدید به انقراض شده اند.

در سال ۲۰۱۹ یک هیئت بین دولتی از دانشمندان به این نتیجه رسید که یک میلیون گونه (۵۰۰٬۰۰۰ حیوان و گیاه، و ۵۰۰٬۰۰۰ حشره) در عرض چند دهه تهدید به انقراض می شوند.

انسان ها ‘تهدید گونه های 1m با انقراض’

گزارش WWF یکی از ارزیابی های بسیاری از وضعیت طبیعت است که در هفته ها و ماه های آینده در ساخت تا اجلاس بزرگ در سال آینده منتشر می شود.

سازمان ملل متحد روز سه شنبه آينده آخرين ارزيابی خود را از وضعيت طبيعت در سراسر جهان فاش خواهد کرد.

هلن را در توییتر دنبال کنید.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر